Robot minskar höststressen
En fältrobot från AgXeed sår fånggrödor direkt efter balpressen medan skörden fortfarande pågår. Det minskar övertiden och gör det lättare att hinna så både fånggrödor och höstraps i rätt tid.
Hos Paul Hilhorst på Busholm på södra Jylland är skörden i full gång, liksom arbetet med hans AgXeed-fältrobot. I år har roboten uppgraderats till en större AgXeed Driver Wally 2.0 på 230 hästkrafter och den används bland annat till att jordbearbeta och så fånggrödor direkt efter balpressen.
– Vi har kopplat vår nya stora tallriksharv med utrustning för frösådd bakom AgXeed och den kör efter balpressen och sår fånggrödor, säger Paul Hilhorst i en intervju med danska Landbrugsavisen.
Tidigare innebar arbetet med fånggrödor och förberedelser inför höstraps omkring tre veckors extra arbete efter skörden. Nu kan en stor del av arbetet göras samtidigt som skörden pågår, vilket inte minskar antalet anställda men ger dem kortare arbetsdagar och mindre övertid.
– Vi har mycket att göra under de tre skördeveckorna. Resten av tiden har vi normala arbetstider, säger Paul Hilhorst.
En annan fördel är att fånggrödorna kommer i jorden tidigare. Det minskar pressen att hinna uppfylla de tidskrav som gäller för sådden, samtidigt som det vissa år kan ge grödorna bättre möjlighet att ta upp kväve innan vintern. När roboten ligger ett par veckor före blir det även lättare att hinna så höstraps i rätt tid under augusti. Efter fånggrödorna ska AgXeed djupharva inför rapssådden och i år ska roboten även kopplas till såmaskinen. Därefter väntar plöjning inför höstvete. Förra året arbetade roboten omkring 800 timmar. Kapaciteten är mindre än med en stor traktor, men roboten kan arbeta betydligt längre under dygnet.
– En traktor kör tio timmar om dagen, men AgXeed kan ju köra 24 timmar om dygnet när den väl är igång, säger Paul Hilhorst.
I praktiken får roboten ett arbetsområde i taget som den arbetar färdigt med på egen hand. Underhållet är dessutom begränsat jämfört med en traktor, bland annat eftersom mycket av drivningen är elektrisk. Paul Hilhorst menar att roboten framför allt tar bort den värsta arbetstoppen under hösten, när skörd, maskinarbeten och fasta datum för fånggrödor och raps ska hinnas med samtidigt.

