Svårbedömt läge för danska växtodlare
Redan nu planerar många växtodlare nästa års växtodlingsplan och beställer även höstutsäde till de aktuella arealerna. Men för danska lantbrukare finns i år ett bekymmer, de vet inte exakt hur stor deras växtodling blir år 2027 och då finns risken att de köper på sig höstutsäde till för stort pris och som sen inte kommer i jorden.
Bakgrunden är de nya skärpta reglerna för läckage till vattenmiljöer som träder i kraft nästa år. I Danmark har politiken lagt ribban högt när det gäller att skydda grundvatten och ytvatten. Beräkningsmodellen är komplicerad och tar hänsyn till en mängd faktorer men är i grunden en schablon och bygger inte på faktiska mätningar i varje enskilt dräneringsrör som löper ut i ett vattendrag.
Den har fått kritik från lantbrukets organisationer då den medför att en lantbrukare tvingas till kraftiga förändringar medfan grannen kanske inte behöver göra så mycket.
Grundläggande för beräkningarna är att vårgrödor straffas hårdare än höstgrödor och att grödor som behöver större insatser i form av växtnäriing straffas hårdare än de som klarar sig med mindre mängder kväve, fosfor och kalium.
Träda är positivt och för en lantbrukare som vill fortsätta med samma grödfördelning i procent blir det enklaste att lägga en del av arealen i träda och på så vis totalt på gården minska risken för läckage till vattenmiljöer. Det innebär minskad areal av varje odlad gröda.
Beräkningsmodellen är inte riktigt klar vilket innebär att det är för tidigt att säga hur mycket den odlade arealen ska minska och då finns risken att lantbrukaren beställer för mycket utsäde och även till för stort pris, då priserna kan falla i höst om utbudet blir större än efterfrågan.
Detta rapporterar den danska lantbrukstidningen Effektivt Landbrug.
