ANNONS

Ytterligare press på vetet

Den WASDE-rapport som Lantbruksnytt presenterade i går från det amerikanska lantbruksministeriet var prispressande för vete. Nu kommer ytterligare information som kan få ännu större press neråt på spannmålspriserna. 

Det är den ryska analysbyrån SovEcon  som nu skrivit upp förväntningarna på årets ryska veteskörd. De räknar med att den ryska veteskörden blir något större än vad det amerikanska lantbruksministeriet prognoserat.
Med redan stora lager av vete i Ryssland och i Ukraina kan en ytterligare stor skörd påverka priserna negativt då det blir tal om stor export ut från Svartahavet.
Även i EU ser det gynnsamt ut för spannmålen och en stor skörd förväntas.
Danska AgroMarkets anser inte att lantbrukare ska sälja spannmål nu. De som har lagermöjligheter ska i varje fall avvakta till vintern och se hur marknaden utvecklar sig.
De analyser som varit tongivande under våren och som byggt på att nuvarande spannmålspriser är för små i förhållande till kostnaden för gödsel och drivmedel, och att det får effekten att odlingen dras ner i världen, ser inte ut att få något genomslag denna säsong.
Det har visserligen skiftats från vete och raps till soja och solrosor på vissa arealer, men än räcker spannmålsarealerna, och de skördar som kommer med dem i år, att räcka till för att bibehålla nuvarande lager.

Relaterade artiklar