ANNONS

Drygt var fjärde lantbrukare planerar maskininvesteringar

Optimismen inom svenskt lantbruk har ökat, något som även framkom i Lantbruksbarometern som presenterades under förra veckan. Där kunde utläsas att fler i dag planerar investeringar inom mjölk- och grisproduktion jämfört med tidigare undersökningar. Även intresset för att öka i lantbruksmaskiner ser ut att öka nu.

Det visar Lantbruksnytts egen undersökning. Av nära 1 500 som svarat anger 28 procent att de planerar att göra någon form av maskininvestering i sitt lantbruk under år 2025. Av de som svarat angav 21 procent att de kanske ska göra en maskininvestering medan 51 procent svarade nej.
Intresset för att investera i grön energi har dock minskat bland lantbrukarna och det beror bland annat på att energikostnaderna minskat den senaste tiden.
Nu ställer vi en ny fråga lite längre ner på denna sidan och det handlar om vad som sker med spannmålspriset från i dag och fram till skörd i år.

Relaterade artiklar