ANNONS

Robust åkerböna för Norden

Det finns en del lantbrukare som odlar åkerbönor och soja i Sverige, men det finns utmaningar med odlingen då framförallt sojan är anpassad för klimat som bland annat finns i Brasilien, Argentina och delar av USA. 

Åkerbönan är tåligare och enklare att odla än sojan och i Storbritannien har odlingen av åkerböna ökat markant och målet är att slippa sojaimport. Men där är klimatet gynnsammare än i Norden, med en längre växtsäsong.
I Danmark har man nu testat att så åkerböna på hösten. Det ger plantan ett större rotsystem och därmed klarar den försommartorka bättre. Plantan har även ett försprång på flera veckor på våren och växtsäsongen blir längre.
Men blir det en kall vinter dör plantorna.
Nu har sortutvecklare i Danmark ställt förhoppning till den i EU nyligen godkända gensaxen och att man med den kan ta fram sorter av åkerböna som tål mer kyla på vintern.
Skulle det lyckas kan mycket sojaimport ersättas med egen produktion.
I Sverige är det intressant då vi importerar mycket protein via soja men har överskott av spannmål. Ersätts en del spannmål med åkerböna blir det bättre balans.

Relaterade artiklar