Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program handlar det om hur Lantlyftet kan främja arbetsmiljön och så har vi besökt en av landets största växtodlingsgårdar för att se hur vårbuket gått.
I dagens program tar vi oss en titt på hur Arlas poängsystem ser ut just nu och så reder vi ut begreppet regenativt lantbruk.
I dagens program tittar vi på hur den torra våren påverkar sjukdomar och insekter i rapsen. Vi tittar även på hur en stor europeisk insamling av smultronväxter kan bidra till...
Priset på vete stiger medan majs sjunker, i dagens program förklaras varför och så tittar vi på ett vallförsök för att minska avgången av klimatgaser.
I dagens program berättar vi om att det går att få belöning om man använder en mobilappp för bekämpning av invasiva arter i 15 av Sveriges kommuner. Samt en sammanfattning...
Lantmännen Maskin ska ha ett tätare samarbete mellan anläggningarna för ökad servicenivå och så tittar vi på försök med jästsvampar för växtskydd.
I dagens program tar vi en titt på försöksodlingarna på Borgebyfältet och så handlar det om fördelar med hösthavre.
I dagens program besöker vi Lantmännen Maskin anläggning i Kristianstad. Vi berättar även att hösthavre visat bevis på vinterhärdighet.

Senaste inslagen

Ekolution växer med hampan
3,2 miljoner i stipendier per år
Österlenkryddors odling
Fler unga väljer att äta kött och väljer bort vego
Flexiblare jordbrukspolitik i EU
Liberalerna vill underlätta för lantbrukarna
Rådsmöte i Bryssel om jordbrukskrisen
En överfart med Scanstone bäddfräs och bäddplog
Kryddodling på Österlen
Nya möjligheter med AVR Ceres 440
BASF nyheter till Borgeby
Deutz-Fahr på G

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.