Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Vetepriset faller igen och i dagens program förklaras varför. EU-domstolen ska hålla förhandlingar om att fasa ut burar till lantbruksdjur och så tar vi en titt på gödselmarknaden.
I dagens program får vi höra om hur OLW:s fabrik i Filipstad blir helt fossilfri, vi sammanfattar även veckans viktigaste händelser. Utöver det presenteras vinnaren i förra veckans nyhetssvep.
I dagens program handlar det om mellangrödor och om hur biogas produceras på bästa sätt utifrån ett lantbruksperspektiv.
I dagens program får Husållningssällskapen stort utrymmer och det handlar om extremår vad gäller väder och insekter.
I dagens program kommer två inslag från Danmark. Ett handlar om att bygga om en äldre växtskyddsspruta med modern teknik och så besöker vi en lite udda maskintillverkare.
I dagens program rapporterar vi från Lantbrukets Branschdag i Kalmar, där årets tema var Starkare gårdar kräver starkare system. Vi besöker också HIR Skånes vårupptaktsmöte, där förändringar i regelverket för...
I dagens program besöker vi Karved Maskin efter förändringar i återförsäljarledet och hör hur företaget ser på framtiden. Vi träffar även landsbygdsminister Peter Kullgren under Lantbrukets Branschdag.
Priset på vete stiger. I dagens program förklaras varför och så handlar det om årets Agromek samt hur norska miljöstöd ger stor skillnad.

Senaste inslagen

Ökad precision med ActiveAir
Reko-ringar ny kanal i pandemitider
Boxholmsostarnas vara eller inte vara
Rekoringarna går starkt under pandemin
Bra försäljningsår trots pandemistök
Långa leveranstider och ökande priser
Är mjölkpriset tillräckligt när insatsvarorna ökar i pris
Ny sida ska underlätta handeln av avelsdjur
Bättre villkor för snöröjning, ett måste för samhällets fungerande
Högsäsong för morötter
Full fart på hallbyggen
Gräsmjölken blev en succe

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.