Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Vi börjar veckan med en rapport från spannmålsmarknaden där priset på spannmål fortsätter ner.
Produktion som export av griskött går tillbaka något inom EU i år. Utöver detta får vi en sammanfattning på veckan som gått.
I dagens program får vi höra om Lyckebys kampanjstart, som startar på tisdag. Vi får även ett nedslag i hur skörden har sett ut såhär långt.
I dagens program berättar Foodhills om hur årets ärtskörd har gått. Vi får även höra om Traktorservice spannmålslager.
Fabeo, ett av många auktionsföretag för bland annat begagnade lantbruksmaskiner berättar hur det går och så besöker vi i dagens program en biogasanläggning som ägs av 15 lantbrukare.
I dagens program besöker vi Axima i Veddige för att höra hur maskinhandeln går där och så tittar vi på jordanalyser.
I dagens program pratar vi med en lantbruksmaskinåterförsäljare från Ukriana som berättar om hur marknaden är där och så tittar vi på nyheter från Scandinavian Seed.
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter ner men att nötköttet går upp igen. Turkiet har drabbats av stora skördebortfall i år och kommer att få importera mer...

Senaste inslagen

Tror på solceller
Kraftringen och sockerbruket
Stöldligorna sätter ny fart
Ogräshackning i ekobetor
Lammlyftet
Ny pelletspanna med stöd från Klimatklivet
Ekologiska inköp
Satsar på svenskodlade rädisor
Väderstad siktar på USA
Vallskörden
Optimerad betesdrift
Höstveteförädling

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.