I dagens program får Husållningssällskapen stort utrymmer och det handlar om extremår vad gäller väder och insekter.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program kommer två inslag från Danmark. Ett handlar om att bygga om en äldre växtskyddsspruta med modern teknik och så besöker vi en lite udda maskintillverkare.
I dagens program rapporterar vi från Lantbrukets Branschdag i Kalmar, där årets tema var Starkare gårdar kräver starkare system. Vi besöker också HIR Skånes vårupptaktsmöte, där förändringar i regelverket för...
I dagens program besöker vi Karved Maskin efter förändringar i återförsäljarledet och hör hur företaget ser på framtiden. Vi träffar även landsbygdsminister Peter Kullgren under Lantbrukets Branschdag.
Priset på vete stiger. I dagens program förklaras varför och så handlar det om årets Agromek samt hur norska miljöstöd ger stor skillnad.
I dagens program får vi höra om vilka som utsågs till Årets Mjölkbonde 2026. Vi får även en sammanfattning av veckans viktigaste händelser i söndagssvepet. Efter det presenteras vinnare i...
I dagens program ger ekonomirådgivare på HIR Skåne sin syn på räntan, valutan och handelsavtal ur ett lantbruksperspektiv 2026 och så handlar det om effektivt avelsarbete för dikor.
I dagens program summerar vi säsongens betkampanj och tittar på nytt till kommande betodling och så handlar det om en gammal svamp som ställer till det för en del rapsodlare.
Senaste inslagen
Insekter som foder
Buchts svar om jordbruksstöden
Insekter som mat
Svenskt livsmedel internationellt
Öppet hus på Wallins traktor
KLF betalade bra för spannmålen till medlemmarna
HKScan byter från gasol till biogas
Ekoforskning
Billigare stall
Vattenbrist
Biavel
Potatissättning
Tidigare intervjuer
I dagens program berättar vi hur brittisk polis fångar traktortjuvar på ett effektivt sätt och så har vi Gunnar Henningsson, rapsmästare 2016, i studion och det är Tobias Malmberg som intervjuar honom om hur man tar stora rapsskördar.
I dagens Måndagsintervju gästas vi av Distriktsveterinärernas biträdande chef Thomas Svensson.
Spannmålspriserna har gått ner på de internationella börserna och i Sverige blev det ytterligare nedgång då den svenska kronan fortsätter att förstärkas och så gästas vi av meteorolog och klimatexpert Pär Holmgren som berättar om möjligheter och utmaningar för svenska lantbrukare när klimatet blir varmare.
I dagens Lantbruksnytt har vi besök av Kjell Ivarsson, chef för LRF Växtodling. Vi får också en uppdatering av läget på spannmålsmarknaden.
Ny vecka ny måndagsintervju, Maria Forshufvud, VD för Svenskmärkning är dagens gäst i studion.
Ny vecka och nytt Lantbruksnytt betyder också ny gäst i fåtöljen. I dag är det Mattias Espert, vice ordförande i Sveriges grisföretagare, som blir utfrågad i Måndagsintervjun.
Bo Stark från Väderstad gästar Lantbruksnytt i dagens måndagsintervju och berättar om lantbruksmaskiner och maskinteknik.
I dagens måndagsintervju pratar vi om de förändringar som sker på den svenska lantbruksmaskinbranchen. Gäst i studion är Jens Skifter ansvarig för maskinverksamheten på Danish Agro.



Garagetält-Båthall PRO 3,6
Rundbågehall 9,15 x 12 x 4
Lagertält PRO 5 x 10 x 2 x 







