Arla håller inte måttet – Sänker igen
Arla sänker priset till sina mjölkleverantörer med 22,5 öre per kg till den 1 februari. Detta gäller den konventionella mjölken medan betalningen för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå som i januari år 2026. Arla klarar därmed inte av att nå upp till den globala nivån vad gäller betalning för mjölken.
På Global Dairy Trade började mjölkpriset falla i augusti år 2025 och föll under nio auktioner på rad. Arla följde med ner och har sänkt sitt pris till mjölkproducenterna månad från månad med början i september i fjol. Totalt har mjölkpriset nu gått ner med 1:83 kronor per kg på sex månader.
Samtidigt har priset för mjölk vänt upp på världsmarknaden under januari. På Global Dairy Trade gick mjölkpriset upp med 6,3 respektive 1,5 procent vid de två senaste mjölkauktionerna.
Med tanke på att mjölkpriset stiger på världsmarknaden, att såväl produktion som konsumtion av mjölk ökar i världen samtidigt som produktionen av mjölk minskar inom EU, så borde mejerier inom EU kunna betala mer för mjölken jämfört med utanför EU.
Men även nederländska Friesland Campina sänkte mjölkpriset rejält till februari och Arla lutar sig nog mer mot det.

Arlas pris för konventionell mjölk är från den 1 februari 4:33 kronor per kg och Friesland Campina betalar 4:53 kronor per kg omräknat till vår valuta.
Enligt Arla beror prissänkningen på att mjölkvolymerna fortsätter att ligga på en stor nivå globalt och att priserna i den europeiska dagligvaruhandeln förväntas minska under nästa månad, eftersom utbudet i Europa fortsatt överstiger efterfrågan.
Det ska bli intressant att se hur pass mycket priserna för mejeriprodukter verkligen minskar i butik i februari?
Arla meddelar vidare att industripriserna visserligen stabiliseras på global nivå, men på fortsatt små nivåer. Att världsmarknadspriset på mjölk stigit två auktioner i rad på Global Dairy Trade nämner inte Arla i sitt pressmeddelande om mjölkpriset till mjölkproducenterna för februari år 2026.
Arla ger i stället denna global marknadsöversikt för mjölkinvägningen där mjölkproduktionen i EU27 och Storbritannien fortsatte att vara stor under slutet av fjärde kvartalet. I oktober ökade volymerna med omkring 5,5 procent jämfört med 2024, och närmare 6 procent justerat för innehåll, till följd av höga halter av fett och protein. Tillväxten har tidigare stöttats av historiskt starka marginaler, men mjölkpriser och lönsamhet har nu börjat falla snabbt, även om produktionen på kort sikt bedöms vara stabil. I USA ökar produktionen fortfarande, men i långsammare takt. På Nya Zeeland ligger produktionen hittills under säsongen fortsatt över fjolårets nivåer, trots mindre gynnsamt väder.
Ost
De europeiska ostmarknaderna är relativt strama vid årets början. Starka exportflöden har lett till vissa leveransförseningar, och tillgången domineras av ost med kortare lagringstid. I USA har priserna varit i stort sett stabila, med stöd av konkurrenskraftig export. Nya Zeelands export fortsätter i jämn takt utan att nämnvärt påverka det globala utbudet.
Mjölkpulver
Mjölkpulvermarknaden inledde 2026 starkt. Vid den senaste GDT-auktionen steg priserna, drivet av två större upphandlingar från Algeriet och god efterfrågan från Kina inför det kinesiska nyåret.
Smör
De europeiska smörmarknaderna är fortsatt under press, med god tillgång på smör och svaga priser på grädde.
