ANNONS

Mobila hönshus ger ökad produktion

Med två mobila hönshus har Magnus och Linda Fryckberg i Småland gått från hobbyproduktion till en växande nisch med grönbetesägg. Detta har gjorts möjligt med investeringsstöd från strategiska planen. Paret kunde göra stora investeringar vilket resulterat i både bättre djurhållning och ökad försäljning.

De började med runt 100 hönor i ett vanligt hönshus hemma i trädgården. Nu satsar Magnus och Linda Fryckberg istället på mobila hönshus till sina numera 680 hönor.
– Vi hade konventionella höns från början och insåg att hönshuset och inhägnaden blev slitna och tråkiga ganska snabbt, så jag började söka efter alternativ, berättar Magnus Fryckberg.
Via Youtubeklipp och besök hos andra svenska äggproducenter lärde han sig mer om mobila hönshus. Han blev inspirerad och insåg att det är en lösning som både förbättrar djurmiljön och skapar förutsättningar för en mer hållbar produktion.

Solceller på taken
I dag har paret två specialbyggda vagnar där varje vagn rymmer 340 hönor av rasen brun bovan, en värphybrid känd för att lägga många ägg. Vagnarna är utrustade med automatik för ljusstyrning, reden och utgödsling. Solcellerna på taken försörjer systemen med ström större delen av året och värmen som hönorna själva genererar håller vattnet frostfritt.
– Äggen rullar ner på ett transportband och samlas upp i ett separat serviceutrymme. Utgödsling sker med hjälp av ett utgödslingsband. Ljusstyrningen gör att hönsen får en stabil dygnsrytm och den automatiserade utgödslingen minskar moment som tidigare tog mycket tid, säger Magnus Fryckberg.
De mobila vagnarna gör också att hönorna kan äta där gräset är som bäst. När vagnen flyttas finns det nytt, grönt bete och det märks inte minst på äggkvaliteten.

Även investerat i en fodersilo

– Investeringen hade inte varit möjlig utan stödet inom strategiska planen. Vagnarna är oerhört dyra och tack vare bidraget kunde vi köpa dem och även investera i en fodersilo. Den gör det möjligt att ta hem större volymer foder till ett lägre pris, vilket är avgörande för att verksamheten ska bära sig ekonomiskt, menar Magnus Fryckberg.
Västragårdens ägg säljs direkt till kunder, på reko-ringar och lokala marknader. Efterfrågan är hög och allt säljs slut.
– Vi får mycket positiva kommentarer från kunder. De säger att gulan är gulare än i vanliga ägg och att de smakar mycket mer.
De mobila hönshusen, som flyttas ungefär var tionde dag, gör också att hönorna själva kan söka föda, förutom gräs även insekter och andra småkryp. Det blir ett komplement till det vanliga fodret.
– När det är dags för flytt krokar vi på vagnarna på traktorn, drar dem till en annan del av tomten och stängslar om med elstängsel, säger Magnus Fryckberg.

En naturlig del av kretsloppet
Han ser de mobila vagnarna som en naturlig del av kretsloppet och tror att den rörliga driften kan bidra positivt både för höns och mark, även om verksamheten fortfarande är i sin uppbyggnadsfas.
På sikt är drömmen att kunna gå ner i arbetstid från sitt jobb som maskinoperatör och arbeta mer på gården för att utveckla verksamheten ytterligare. En gårdsbutik i framtiden lockar, liksom möjligheten att köpa ännu en vagn, när ekonomin och stödformerna tillåter.
– Fler borde få upp ögonen för det här. Det är ett bra sätt att hålla höns på, säger Magnus Fryckberg.

Relaterade artiklar