I dagens program hör vi om autonoma traktorer på svenska gårdar trots oklara EU regler. Vi hör även om hampshiregrisen som härstammar från två gårdar.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om sockermarknaden och så tittar vi på den största traktormodellen från Kioti, ett fabrikat som numera säljs av Farmers First i Sverige.
I dagens program berättar vi om Farmers First premiärvisning av sydkoreanska Kioti. Vi får även höra Magnihills vd berätta om arbetet för att minska miljöpåverkan och hur de ser på...
Spannmålspriset fortsätter uppåt och i dagens program förklaras varför. Det handlar även om kvinnor i lantbruket samt några bra tips inför vårbruket.
I dagens program handlar det om fågelinfluensa och så har vi en nyhetssammanfattning och en tävling.
I dagens program får vi en unik inblick i Claas moderniserade fabrik i franska Le Mans. Dessutom har Husqvarna presenterat nya batteriblås och batteridrivna åkgräsklippare.
I dagens program får vi se världens största konventionella traktor från John Deere. Dessutom besöker vi Handelsbankens Skog och lantbruksdag där räntor, konjunktur och omvärldsläge diskuteras.
I dagens program tar vi en titt på lastmaskiner från Claas och så tittar vi på en svensk anläggning som återvinner ensilageplast. Något som sparar fossil olja.
Senaste inslagen
Ny mjölkrobot kan rädda gårdens grovfodersituation
Regeringen tror inte att ett krisstöd hade underlättat situationen
Stort fokus att ta fram foder
Kritisk LRF-rapport
Väderstad ökar i Danmark
Länsstyrelsen Östergötland förmedlar bete
Agrisem StripCat
Mylla till attack mot EMV
Mattrender som påverkar
Satsningar inom potatis
Säljer CMN i Sverige
Förhandsvisning inför potatis- och hortofältdagen
Tidigare intervjuer
Den största utmaningarna för LRF Ungdomen är främst kapitalfrågan vid växling mellan generationer, det menar Emil Hjalmarsson ordförande för LRF Ungdomen Skåne som är gäst i vår måndagsintervju.
I dagens måndagsintervju pratar vi om arbetet med att få ut nyanlända i de gröna näringarna. Landsbygdsrådgivare Christer Yrjas från Hushållningssällskapet berättar om matchningsprojekt i Skåne i samarbete med Arbetsförmedlingen.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Jörgen Bengtsson från LRF Konsult som berättar om Lantbruksbarometern.
Jonas Arvidsson, VD på Lantmännen Maskin, är vår gäst i dagens måndagsintervju. Han berättar om lantbruksmaskinbranschen och alla de förändringar som sker där.
I dag har vi Kristina Yngwe från Centern i studion, det är Tobias Malmberg som frågar ut henne om var hon och centern står vad gäller viktiga lantbruksfrågor, och så en rapport från spannmålsmarknaden där priset på vete och majs går upp.
Gäst i dagens måndagsintervju är industridoktorand Sandra Lindström från Hushållningssällskapet Skåne. Hon ger konkreta tips till lantbrukare som sysslar med oljeväxter. Vi har också en färsk rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens Lantbruksnytt får du en uppdatering på spannmålspriserna i världen och i måndagsintervjun har vi besök av Mikael Jeppsson, spannmålschef på Lantmännen.
I dagens program har vi en rapport från spannmålsmarknaden. Höstgrödorna ser fina ut på norra halvklotet och vårbruket flyter på bra. Gäst i vår måndagsintervju är Torbjörn Lithell från HK Scan som berättar om animalieproduktionen och slakteribranchens utmaningar framöver.



Garagetält-Båthall PRO 3,6
Rundbågehall 9,15 x 12 x 4
Lagertält PRO 5 x 10 x 2 x 







