Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program handlar det mycket om bin. Dels deras viktiga egenskap som pollinerare och dels problematiken med falsk honung som cirkulerar i världen.
I dagens program handlar det om hur vi ska hantera bristen på nötkött och så ska ett nytt Landsbygdsnätverk hjälpa till med att få företag på landet att växa.
I dagens program handlar det om att spannmålsmarknaden återhämtade sig trots stora prisfall under onsdagen efter WASDE-rapporten. Och så har grisköttet blivit 19 procent dyrare på ett år i Kalifornien.
I dagens program handlar det om en AI-satsning i potatisodlingen. Dessutom har vi en nyhetssammanfattning för veckan och en söndagstävling.
I dagens program besöker vi två lantbruk i Småland, en grisgård och en mjölkgård.
I dagens program tar vi en titt i sockerbetsfälten för att se statusen där och så rapporterar vi om ett bevattningsförsök i majs på Öland.
Spannmålspriset faller trots minskande lager. I dagens program berättar Mats Eriksson på BM Agri om veckans WASDE-rapport och så besöker vi en lantbrukare som bytte bort sju Fendt till lika...
Svenska ärter får kvalitetsfördel efter varm europeisk sommar. Och i höst visar Bednar och andra tillverkare upp sina senaste maskinnyheter på Agritechnica.

Senaste inslagen

Jättetröska från JD
Marknaden USA i augusti
Hönsinge hantwerksbryggeri
Carrier 9 meter med Cross Cutter Disc
Rekordtidig rapssådd
Agtech 2030 projekt
Traktorförsäljningen i Sverige
Här kommer alla spannmålen på en och samma gång
Väldigt mycket purjolök
Hur fungerar Guzai
Hög tid att skörda råg
FN räknade inte med fotosyntesen

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.