Fruktad skadegörare i skånskt potatisfält och västgötsk maskinhandlare med nytt koncept på agendan i dagens program.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Det kan bli hårdare lagstiftning vad gäller djurrättsaktivisters intrång på gårdar, i dagens program rapporterar vi om hur och så besöker vi en av de nya Case IH-återförsäljarna i landet...
Spannmålspriserna stiger igen. Vi rapporterar från spannmålsmarknaden och så har Tyskland fått sina första utbrott av ASF i tambesättningar.
En återblick på veckans rapportering sänder vi idag genom nyhetssvepet.
Tyska Fendt har presenterat produktnyheter. En trend framåt är lätta slåttermaskiner och minskat underhåll av traktorer.
Med högt gödselpris gäller det att använda produkerna rätt. I dagens program ger Yara sin bästa tips inför hösten. Vi har också tittat på ett digitalt hjälpmedel från Danska Regen...
Miljö och klimat är i fokus, det framkom under veckans presskonferens med Fendt och så tittar vi på försök för att lista ut hur blåklint bekämpas bäst i höstvete.
Ingen landsbygdsminister i regeringen oroar LRF inför viktiga EU politiska beslut om skog och lantbruk. Gödselpriset når nya rekordnivåer, men den svenska handeln är avvaktande.
Senaste inslagen
LRF vill ge jordbruksråd mer makt över miljölagstiftning
Kärrbo Prästgård om agrivoltaiska solcellsprojektet
Markägarna körs över i nytt vägbygge
Fortsatt god lönsamhet inom mjölk, men det gäller att planera verksamheten noga.
Bra kalkyl för mellangrödsstödet
Odlare tror på fler svenska hasselnötter
Marknadssituationen i fokus under svenskt ordförandeskap
Soltech planerar solpark i Lyngby
Lyckad kampanj trots bakslag
Klimatförändringar, hållbarhet och villkor för försäkringar och lån
Svenska myndigheter tveksamma till virtuella stängsel
Risk för resistens i viss potatisbladmögel
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.