Efterfrågan på ekologiskt griskött ökar och Lantbruksnytt besöker en producent. Vi gör även ett återbesök på Amazone som visat en hel del nya maskiner denna höst.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Lantbrukets arbetsmiljö och hälsa är viktigt och om det handlar dagens program där vi även besöker Nordisk Däckimport som gjort stora investeringar.
I dagens program får vi höra från sockerbetsodling, efter att sockerbetskampanjen är igång. Vi får även titta på New Hollands nya T7-serie.
I dagens program tittar vi på en maskin som med laser bekämpar ogräs exakt och effektivt och så följer vi upp hur det gick med biologisk insektsbekämpning i grönsaker.
I dagens program om Majsdagen som lockade många besökare, FAO-talet var i fokus. Och vi tittar på Krones nya storbalspress - men deras autonoma traktor dröjer.
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter neråt, John Deeres bekymmer med de amerikanska tullarna och utvecklingen vad gäller gulrost i höstvete.
I dagens program handlar det om vertikalodling, vi sammanfattar det viktigaste från veckan och så har vi som vanligt en söndagstävling där man kan vinna en prenumeration på Traktor Power.
I dagens program får vi besöka den internationella mässan Potato Europe. Vi får även titta på det senaste från Amazone.
Senaste inslagen
Halvvägs genom betkampanjen
Nominerade nyheter på Eima
Produktutveckling fortsätter för WellAgri naturliga gödselmedel
Ekologiska livsmedels mervärden väger upp priset
Självförsörjning mer än bara mat
Stor kostnad för ett land till
Norrmejeriers nya vd vill ut på världsmarknaden
Småländsk mjölk på tyska hyllor
EU vill kraftigt minska användandet av växtskydd
Historiskt låg försäljningsutveckling
2022 har varit lönsamt men 2023 ser mörkare ut
HKScan kör 450 mil mindre i veckan
Tidigare intervjuer
I dagens program startar vi vår valbevakning och första frågan att svara på är hur Sveriges självförsörjning ska se ut. Och så blir det även en titt på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju ska vi prata generationsskifte. Och så tittar vi på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Andreas Mårtensson, mässansvarig för Borgeby fältdagar.
Lantbruksnytt firar 1000 program! Hör grundaren Anders Niléhn berätta om hur allt startade.
Dagens måndagsgäst är Hannes van Lunteren, business designer på Krinova, som kommer att prata om företagsutveckling inom de gröna näringarna. Som vanligt på måndagar får du som tittar även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dag har vi Christina Nordin i studion och det kommer att handla om Jordbruksverket och allt runt det.
Idag gästas vi av Henrik Hesby från Claas i studion. Och så får du det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju pratar vi med Lennart E Bengtsson som är vd på mjölkföretaget Wapnö Gård. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.