Spannmålspriset vänder uppåt. I dagens program förklaras varför. Det handlar även om biostimulanter samt hur gödselpriset rör sig nu med ytterligare tullförändringar.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Dagens program handlar om AI, veckans nyhetssammanfattning och så presenteras vinnaren i förre veckans tävling samtidigt som en ny tävling drar igång.
I dagens program handlar det om fördelarna med nötköttsproduktion och så hettade det till på danska Plantekongressen, då det börjar bli för mycket regler och program, inte bara från politiken...
Praktik ute på gårdar för elever som går lantbruksutbildning är viktigt, både för lantbrukarna i området och eleverna. Och så sänder vi ytterligare ett inslag från Plantekongressen i danska Herning.
I dagens program sänder vi ett första inslag från den danska Plantekongressen och så berättar företrädare för Green Deer varför de tagit upp vagnar från Fleigl i sortimentet.
I dagens program får vi Swedish Agro Machinerys bild av vilka maskiner och lösningar som blir aktuella under 2026. Samtidigt rapporterar vi om kraftiga prisfall på slaktgrisar i EU efter...
I dagens inslag handlar det om djurvälfärdsersättning till dikor, något regeringen ser ut att införa nu och så tittar vi på Case IHs nya Puma.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så summerar vi det danska ordförandeskapet i EU inom lantbruksområdet. Nu tar Cypern över ordförandeklubban.
Senaste inslagen
Gårdsvandring med fokus på miljö på mjölkgårdar
Nerkortad avskrivningstid på biogasanläggning
8,62 miljarder mer i räntor per år
Nya kontrollregler stjälper gårdsmejerister
Inhemska baljväxter på vallen
Gödningen skall säkras i EU
Halvvägs genom betkampanjen
Nominerade nyheter på Eima
Produktutveckling fortsätter för WellAgri naturliga gödselmedel
Ekologiska livsmedels mervärden väger upp priset
Självförsörjning mer än bara mat
Stor kostnad för ett land till
Tidigare intervjuer
I dagens måndagsintervju är Tove Bergman gäst. Hon är fåruppfödare och håller till utanför Hörby i Skåne och hon menar att fårnäringen går mot en ljus framtid.
I dagens program berättar vi om den senaste USDA-rapporten. I vår måndagsintervju ska det handla om potatis och mer specifikt potatisens stärkelse. Gäst är Mariette Andersson, forskare på SLU.
I dagens program får vi en rapport från spannmålsmarknaden och gäst i vår måndagsintervju är Anders Hedberg som jobbar med sensorer inom lantbruket.
Patrik Gustafsson är gäst i dagens måndagsintervju. Han är domare, utställare och SM-vinnare i Showmanship. Det handlar alltså om bedömning av köttrasdjur.
Idag är det Peter Lundqvist, professor vid institutionen för arbetsvetenskap, ekonomi och miljöpsykologi vid SLU som gästar oss.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Malcolm Göthe, utredningsinspektör på Länsförsäkringar som pratar om stölder i lantbruket.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Björn Pettersson, vd på Swedish Agro Machinery, det blir med andra ord fokus på lantbruksmaskiner och maskinmarknaden i Sverige.
I dagens måndagsintervju möter vi Skånemejeriers ordförande Anders Rolfsson. Och så tar vi oss en titt på spannmålsmarknaden.











