Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program handlar det om några av Horsch nyheter inför Agritechnica samt en välbeprövad robot som kan vara lösningen för framtidens mjölkstall när arbetskraften sinar.
Lantbruksnyttveckan inleds i vanlig ordning med en rapport från spannmålsmarknaden där det ser ut att kunna finnas utrymme för bättre rapspriser framöver.
Betans Dag gör comeback. Om det handlar dagens Lantbruksnytt som även innehåller ett nyhetssvep och en tävling.
I dagens program handlar det om nyheter inom New Holland-tröskor och en drönarskrämma som gav bra resultat på gård.
I dagens program rapporterar vi från gårdagens kombinerade potatis- och hortofältdag som lockade besökare till Borgeby. Vi djupdyker även i regler om lastvikter på lantbruksvagnar.
Vi besöker Lyckeby i Nöbbelöv där stärkelsekampanjen har dragit igång. Det har varit mycket med förberedelser inför kampanjstarten. Och Nya Kverneland Twinfill gör det enkelt och säkert med kemikalieblandning inför...
I dagens program handlar det om att Arla är nöjda med hur man hanterat ett turbulent halvår. Det handlar också om hur Vistagårds Gris nu tar nästa kliv med det...
Nytt från Kverneland, med brett program för mekanisk ogräsbekämpning. Vistagårds Gris fick besök av Kristianstads kommuns koncept ”Näringsliv hittar ut”.

Senaste inslagen

En miljon i omsättning genom mikroskalig odling
Växande grönsaksodling i staden
Kriget fick spannmålspriserna att slå i taket
Ny combi sår 18 ha per timme
Rekordstort intresse för N-sensorn
Energi och bränslepriset slår hårt mot lammproduktionen
Kampen mot rotgallnematoderna går vidare
Mer behövs än krisstöd
Mindre traktor för mjölkgården
EU vill straffa länder som inte bidrar
Kalkylen för fiskproducenter ser bra ut
Regelmiss medför att AB kan äga åkermark

Tidigare intervjuer

Idag ska vi träffa Mats Jönsson, Sverige-ansvarig för Lemken. Vi har träffat honom hemma på gården där han bland annat berättar hur det är att kämpa in ett märke på en marknad som bitvis kan vara ganska konservativ.
En längre intervju med Lantmännens styrelseordförande Per Lindahl.
Företrädare för DataVäxt, Lantmännen Maskin och HIR Skåne berättar om det uppkopplade lantbruket och alla fördelar det kan medföra för ökad kontroll över såväl maskinerna som gårdens ekonomi.
En ovanligt utdragen betkampanj är avslutad. Betförsörjningschefen Birger Olsson från Nordic Sugar ska ge oss detaljerna i dagens måndagsintervju.
Sverige behöver stärka sitt skydd av jordbruksmark menar Anders Larsson, forskare vid SLU Alnarp, en av de drivande krafterna bakom föreningen Den Goda Jorden. Idag är han på besök i vår måndagsintervju. Som vanligt rapporterar vi även från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju träffar vi Anders Bauer växtodlingsrådgivare från HIR Skåne som berättar om vårgrödor och sortförsök.
I dagens Lantbruksnytt blir det en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden. I måndagsintervjun har vi besök av Tornums förre vd Per Larsson som idag har rollen som senior advisor på företaget.
I dagens Lantbruksnytt intervjuas Frans Brodde från HIR Skåne som pratar om precisionsodling och tjänsten Markkartering.se. Det blir också en nyhetsuppdatering med en rapport från spannmålsmarknaden.