Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Lantbruksnytt

Senaste programmen

Svenskafoder

Senaste inslagen

Maskinvisning i Kalmar lockade lantbrukare med ny teknik och visningserbjudanden
Säkra upp gödning och skörd
Produktens säkerhet hyllas: ”Ångrar att man inte skaffat en tidigare”
Risk för nytt rostår i höstvete
Certifikat på plats för Agreena
Mindre marginaler idag än förr
Minska fröbanken kan vara nyckeln till ogräsbekämpning
Rekordresultat i Lantmännen
McHale presenterar nya produkter: ”svenska marknaden viktig”
Förslag för höjda tullar på ryskt gödsel: ”påverkar hela marknaden”
Framtidsdagen på Lilla Böslid
Det har varit Erfadag i Önneköp hos Nils Arne Persson
Ormatorps Gård

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.