Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program besöker vi Lantmännen Maskin anläggning i Kristianstad. Vi berättar även att hösthavre visat bevis på vinterhärdighet.
I dagens program berättar vi om inflationssiffran för april. En siffra som kan få stor betydelse för hur ränteläget utvecklas framöver. Och vi tittar på Scanstones nya modell av stensträngläggare.
I dagens program besöker vi Väderstad, där man har tänkt till kring hur även en fronttank kan göras annorlunda. Vi åker också till Upplands Väsby, där lantbrukaren Mats Eriksson använt...
I dagens program handlar det om varför spannmålspriset faller tillbaka och så redogör Jordbruksverket för bekämpningsbehovet av blygrå rapsvivel.
I dagens program handlar det om Agcos resultat för årets första kvarta och så har vi en nyhetssammanfattning och en söndagstävling.
I dagens program berättar om nya uppdateringar kring Väderstads Tempo och om vad som krävs för att kunna ansöka om stöd för biogas inom Klimatklivet nu i maj.
I dagens program får vi veta mer om uppdateringar av Väderstad Tempo och Horschs nya serie av fronttankar.
I dagens program handlar det om Norrmejerier, där Stefan Stolt nu tar över ordförandeklubban efter flera år i styrelsen. Vi besöker också Scandinavian Seed för att prata om årets odlingssäsong,...

Senaste inslagen

Säkra pH-värdet och därmed öka kvaliteten av ditt foder
Ny programvara för klimatsmart växtodling
Dubbel seger för John Deere
Mellangrödors klimatsmarthet testas
Parisavtalet realistiskt för svenskt lantbruk
Landsbygdsföretag prisas för innovativa idéer
Maskindemonstrationerna tillbaka efter pandemin
Ökad kapacitet i potatisskörden
Ny typ av gödselmedel
Amazone satsar på nya fabriker och produkter
Långa leveranstider sänker försäljningen
Hardis nya spruta – full med elektronik

Tidigare intervjuer

I dagens program går vi igenom jordbruksstöd för 2020 med hjälp av HIR Skånes Ingemar Henningsson. Vi rapporterar också från spannmålsmarknaden.
Inom 20 eller 30 år kommer jordbruket genomgå en perenn revolution. Det menar dagens måndagsgäst, Lennart Olsson, professor i hållbarhetsvetenskap vid Lunds universitet.
I dagens måndagsintervju ska vi höra SVA:s expert Oskar Nilsson berätta mer om den minskade antibiotikaförsäljningen för djuranvändning i EU.
I dagens program berättar vi bland annat att finsk sockerproduktion behöver fler odlare och att forskare erfar att USAs hamnar bombarderas med afrikansk svinpest.
Hur ska vi summera lantbruksåret 2019? Och vad väntar under 2020? Vi bjöd in LRF Konsults Christine Andersson för att reda ut några av frågetecknen i dagens måndagsintervju
Sveriges grisbönder har ett tufft år bakom sig med turbulens på marknaden och höga foderpriser. Christian Carlsson, som är ordförande för Skånes och Blekinges grisproducenter, vågar ändå se positivt på det kommande året. Hör mer i dagens måndagsintervju.
I dagens Lantbruksnytt får vi en nyhetsuppdatering men sedan blir det fokus på majs. Det är en gröda som blir allt vanligare på åkrarna i framför allt Sydsverige. En som vet allt om majsens fördelar, men också om majsens utmaningar, är Hans Thorell som började odla grödan redan på 70-talet.
Hasse Ripa har varit verksam inom lantbruksmaskinbranschen i flera decennier. I dag är han marknadschef för relativt nystartade Swedish Agro Machinery med huvudagenturen Claas. Hur går det för Swedish Agro Machinery?