Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program handlar det mycket om teknik. Dels hur man relativt billigt får en autonom traktor, dels om Amazones nya precisionssåmaskin på svensk mark.
I dagens program får vi höra om hur det fortsatt är låga rester av bekämpningsmedel i europeiskt livsmedel. Vi får även höra om vikten av stråsädens etablering från RISE.
Spannmålspriset stiger svagt och i dagens program handlar det om varför. Vi går även igenom var de nya djurtransportreglerna inom EU befinner sig i förhandlingarna samt tittar på vad som...
I dagens program ett nytt maskintest med Massey Ferguson 9S425 Dyna-VT. Veckans nyheter sammanfattas och ny chans till tävlingsvinst i om du hängt med i vår rapportering.
Vi berättar om att höjd dieselskatt är bättre för miljön, men att det kan slå mot jordbruket. Och så har vi besökt en ny Lemken-återförsäljare som bygger ut i Tomelilla.
I dagens program får vi höra om Väderstad Process, som används i försök på hybridvete. Vi får även höra om svenska Tornum som har satt omsättningsrekord.
I dagens program av Lantbruksnytt får vi följa med på ett besök på Äspäng lantbruk i Töreboda. Vi får även höra om ett försök som jämför hybridvete mot traditionell linjesort.
Risk för vattenbrist och störst höstveteareal någonsin i Sverige. Spannmålspriset kan fortsätta neråt enligt veckans USDA-rapport. Entreprenadmaskiner i fokus på Nordfarm och OP Maskiners sommarturné.

Senaste inslagen

GJ Maskin
Ny kamerateknik från Datalogisk
Tidig gräsfröskörd på Barsebäck gods
Jakten på foder
Bästa smågrisproducenten
Brunnby Lantbrukardagar 2018
Assarssons trädgård
NBR kalkförsök
Fullbokat på slakterierna
Skörd av höstkorn
Tjeckisk lantbrukare
Borgebys stresstest

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.