Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Dikning, vildsvin och digitalisering i fokus när Regeringen förstärker landsbygdsprogrammet. Värmen och torkan har liksom för spannmålen även påverkat potatisen, Lyckebys första provgrävning visar på mindre skörd än femårsgenomsnittet.
Måndag och ny vecka som börjar med ett kortare nyhetssvep där vi startar med det senaste som skett på spannmålsmarknaden.
Veckan lider mot sitt slut och vi rundar av med en tillbakablick på några av veckans höjdpunkter.
I dagens program besöker vi Potatisodlarnas demoodling där man kan se en del konsekvenser där svampen tagit över.
Lyckeby och HIR-Skåne har presenterat resultat från årets försök i stärkelsepotatis. I dagens program besöker vi även Swedish Agro Machinery vars produktportfölj nu är komplett.
Arlas halvårsrapport visar allt högre produktionskostnader som bromsar utvecklingen, men globalt ökar Arla intäkterna. En fördel med Siwi koppling som funnits sedan 2012 är att föraren aldrig behöver lämna hytten,...
I onsdagens program besöker vi Kvernelands fabrik där produktionen ökar snabbt. Vi undersöker också hur nära svenskt lantbruk egentligen är att köra biogastraktorer i slutna kretslopp.
Torreberga maskinstation möjliggjorde stordrift på gårdsnivå. Bra år för ensilagemajs. Risken för extremregn har ökat och boskap kan beta brandgator. Det är några av nyheterna ur dagens program.

Senaste inslagen

Vattenbufflar röjer i våtmarken
Det finns ingen anledning till högre spannmålspris
Populärt ekomejeri i Kode
Stor investeringsvilja just nu
Stora vallmaskiner i Danmark
Potential för mycket god skörd
Nya lösningar för ett hållbart lantbruk
Regeringen satsar 100-tals miljoner på jordbruk
Nya förslag kring förenklade livsmedelskontroller
Hållbarare lantbruk på sikt
Det största på Græsland 25
Besök från EU på LRF:s stämma

Tidigare intervjuer

I dagens program startar vi vår valbevakning och första frågan att svara på är hur Sveriges självförsörjning ska se ut. Och så blir det även en titt på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju ska vi prata generationsskifte. Och så tittar vi på spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju har vi besök av Andreas Mårtensson, mässansvarig för Borgeby fältdagar.
Lantbruksnytt firar 1000 program! Hör grundaren Anders Niléhn berätta om hur allt startade.
Dagens måndagsgäst är Hannes van Lunteren, business designer på Krinova, som kommer att prata om företagsutveckling inom de gröna näringarna. Som vanligt på måndagar får du som tittar även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dag har vi Christina Nordin i studion och det kommer att handla om Jordbruksverket och allt runt det.
Idag gästas vi av Henrik Hesby från Claas i studion. Och så får du det senaste från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju pratar vi med Lennart E Bengtsson som är vd på mjölkföretaget Wapnö Gård. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.