Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Lantbruksnytt

Senaste programmen

Svenskafoder

Senaste inslagen

Minska fröbanken kan vara nyckeln till ogräsbekämpning
Rekordresultat i Lantmännen
McHale presenterar nya produkter: ”svenska marknaden viktig”
Förslag för höjda tullar på ryskt gödsel: ”påverkar hela marknaden”
Framtidsdagen på Lilla Böslid
Det har varit Erfadag i Önneköp hos Nils Arne Persson
Räntesänkning viktigt för lantbruket
Vinst för Svenska Foder
Utveckling på Väderstad
Så ska man tänka inför vårens ogräsbekämpning
Trump inleder handelskrig
Högre tillverkningskostnader en orsak till höga gödselpriser
Ormatorps Gård

Tidigare intervjuer

I dagens program rapporterar vi om spannmålsmarknaden och så har vi besök av Thomas Magnusson i studion. Thomas är ordförande i Cocega och det handlar alltså om jordbrukspolitik på EU-nivå.
I dagens program blir det fokus på minkar. Dagens gäst i Måndagsintervjun är Johan Dalén, vd för Svensk Mink.
I dagens Lantbruksnytt har vi en rapport från spannmålsmarknaden och i vår måndagsintervju är det Hans Ripa, vd på Söderberg & Haak, som är på plats och det blir fokus på maskinbranschen.
I dagens program har vi besök av Olle Olsson, professor i molekylär biologi, och en av forskningsledarna för ScanOat och så kommer årets första rapport från spannmålsmarknaden, som avslutar priserna för 2017.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden där det har varit en viss prisuppgång och så har vi Desirée Grahn, verksamhetsledare på Biogas Syd i studion.
I dagens måndagsintervju kommer fokus att ligga på slakterinäringen då vi har besök från Jonas Tunestål, VD på KLS Ugglarps.
I dagens program har vi Henrik Stridh på besök i studion och det kommer att handla om äppelodlingen.
Idag har vi besök av Per-Uno Alm i vår måndagsintervju och han kommer att prata om solel.