ANNONS

30 år med Bargam

Den italienska tillverkaren av växtskyddssprutor, Bargam, har representerats av danska Br Toft i 30 år. Företaget säljer maskinerna i såväl Danmark som i Sverige. Jubileet firas med kampanjpriser på maskiner och utrustning. 

Genom åren har Br Toft levererat över 1 000 nya Bargam växtskyddssprutor, såväl burna som bogserade.
I och med att Bargam köpt upp italienska Rimeco har fabrikatet även självgående växtskyddssprutor i programmet i dag.
När Br Toft började med Bargam var det vanliga en bogserad maskin med 2 500 liters tank och 20 eller 24 meter bred ramp. I dag är snittmaskinen betydligt större och Bargam har all modern teknik som ISOBUS-standard, pulserande munstycken och kameraövervakning som möjliggör spot-spraying.
Bargam producerar cirka 2 000 växtskyddssprutor per år och har varit i gång i drygt 50 år. Maskiner säljs till drygt 25 länder och Bargam har tre fabriker i Italien.
Där Br Toft inte har någon återförsäljare i Danmark eller Sverige kan lantbrukare vändas sig direkt till firman i danska Hammel.
Bland kampanjerna nu kan nämnas en fullutrustad bogserad växtskyddsspruta med 4 200 liters tanks och 24 meter bred ramp för motsvarande 735 000 svenska kronor.
Bargam har även fronttankar.

Relaterade artiklar