ANNONS

615 miljoner extra till svenskt lantbruk

Jordbruksverket fördelar nu ut 615 miljoner kronor till länsstyrelserna och Sametinget. Av dessa pengar går 535 miljoner kronor till investeringsstöd för ökad konkurrenskraft och 80 miljoner kronor till startstöd för unga jordbrukare.

Pengarna kommer från den satsning för att stärka Sveriges livsmedelsproduktion och konkurrenskraft som regeringen aviserade i budgetpropositionen för 2025 och är en förstärkning av den strategiska planen för den gemensamma jordbrukspolitiken.
— Den här förstärkningen är viktig för det svenska lantbrukets konkurrenskraft och underlättar föryngring av lantbrukarkåren och ökar möjligheterna att nå livsmedelsstrategins mål, säger Pasi Kemi, programcontroller på Jordbruksverket.
Pengarna inom investeringsstödet går främst till investeringar i stallbyggnader och till anläggningar för torkning och lagring där efterfrågan också är störst.
Det är länsstyrelserna och Sametinget som beslutar om stöden och avgör hur de väljer att fördela sin tilldelade budget.

Relaterade artiklar