ANNONS

Exaktare hallar från Metsjö

Ivarssons i Metsjö har utvecklat ett nytt, optimerat tillverkningssätt för takstolar till sina maskinhallar. Genom att integrera företagets rörlaser, en av de största i Europa, i produktionslinjen, kan Metsjö nu säkerställa en ännu större precision och leveranssäkerhet.

Som ett led i Metsjös kontinuerliga utvecklingsarbete och fokus på hållbarhet, kombinerar den nya metoden teknisk innovation med företagets befintliga certifieringar inom ISO 9001 kvalitet och miljö.

3D-teknik
Det nya arbetssättet fokuserar på att optimera tillverkningen av fackverkstakstolar i både pulpet- och sadeltaksmodell. Genom att använda rörlaserns fulla kapacitet kan Metsjö nu kapa balkar och samtidigt skära ut urfräsningar, hål och 3D-fasningar i godset i ett och
samma moment. Denna automatiserade process ger en exakt passning av komponenterna, vilket minimerar behovet av manuella justeringar inför svetsningen. Resultatet är en jämnare och förbättrad slutkvalitet på takstolarna.
– Vår rörlaser ger oss tekniska möjligheter som vi nu utnyttjar fullt ut för att förfina vår hallproduktion. Genom att varje del passar exakt kan vi bibehålla vår höga kvalitet och samtidigt förkorta tillverkningstiden för kunden, säger Anders Ivarsson, vd på Ivarssons i Metsjö.
Genom denna effektivisering kan Ivarssons i Metsjö fortsätta leverera hallar av mycket god kvalitet, men med en optimerad och kortare produktionstid.

Bred räckvidd och flexibilitet
Metsjös hallar levereras i både isolerat och oisolerat utförande och anpassas för en rad olika användningsområden,  från maskin- och lantbrukshallar till produktionsenheter, verkstäder och logistikhallar. Den nya tillverkningstekniken gör det möjligt att möta marknadens krav på korta leveranstider utan att göra avkall på den robusta konstruktion som kännetecknar en Metsjö-hall.

Relaterade artiklar