Fredsförhandlingar påverkar börserna olika
Under veckan kom en USDA-rapport som i grunden var prisdrivande då lagren av såväl vete som majs och soja skrevs ner. Priserna steg därmed på Chicago Board of Trade, och framförallt på vete som också skrevs ner mest vad gäller utgående lager efter denna säsongs slut. Men på Matif i Paris gick priset ner, och det kan bero på veckans rykten om fredsförhandlingar i Ukraina med enbart Trump och Putin närvarande.
Marknaden i Europa ser naturligtvis med bekymmer på om Ukrainas framtid ska diskuteras utan varken representanter från Ukraina eller EU vid förhandlingsbordet. Under den kommande veckan kommer det antagligen att visa sig hur dessa fredssamtal ska gå till, samt om de kommer att ske överhuvudtaget, och kanske rättar priserna till sig på Matif i Paris så de följer Chicago Board of Trade lite bättre.
Självklart kan de båda börserna gå åt olika håll men det beror oftast på om det sker betydande valutakursförändringar mellan dollar och euro, och så har inte skett denna veckan.
På börsen i Chicago gick vete upp med hela 3,0 procent i denna veckan medan majs steg med 1,8 procent och sojan backade med 1,3 procewnt.
Att sojan på börsen i Chicago backar beror på att det trots en nedskrivning av lagret finns gott om soja samt att USA troligtvis får såälja allt minsdre soja till Kina som ett svar på USA:s höjda tullar på kinesiska varor.
Ner i Europa
Förändringarna på Matif i Paris blev minus 0,8 procent för vete och majs medan rapsen steg med 1,9 procent. Att priset på raps steg kan förklaras med att Kanadas lager av raps minskat kraftigt, något vi rapporterade om innan i veckan, läs den artikeln genom att klicka här, samt att produktionen av palmolja minskar nu. Palmolja står för 30 procent av den vegetabiliska oljan totalt i världen och påverkar rapspriset.
Starkare krona
Den svenska kronan har stärkts med 9 öre och står nu i 11.22 för en euro. De svenska dagspriserna för fysisk vara ligger dock kvar på ungefär samma nivå som för en vecka sedan och är för höstvete 2:48 kronor per kg, vårvete (med minst 13 % protein) 3:05 kronor per kg, fodervete 2:30 kronor per kg, etanolvete 2:30 kronor per kg, råg 2:15 kronor per kg, foderhavre 1:70 kronor per kg, grynhavre 2:25 kronor per kg, foderkorn 2:20 kronor per kg, maltkorn 2:35 kronor per kg, foderärtor 3:20 kronor per kg, åkerbönor 3:20 kronor per kg, linfrö 6:15 kronor per kg och raps 5:91 kronor per kg.