ANNONS

God skörd öppnar upp för svenska beredskapslager

Jordbruksverket har idag presenterat en skördeprognos som förutspår en totalskörd på strax under 5,9 miljoner ton för 2025. Det skulle innebära en ökning med 14 procent jämfört med 2024.

– I år är ett riktigt bra år för regeringen att börja köpa och bygga upp ett svenskt beredskapslager av spannmål, säger Fredrik Andersson, lantbrukare utanför Arboga och förbundsledamot i LRF.
Efter två svaga skördeår och spannmålspriset som fortsätter sjunka nedåt är det viktigare än någonsin med en bra skörd som håller hög kvalitet. Ett gynnsamt skördeväder och rimliga bärgningskostnader är nu avgörande för att  få ut så mycket som möjligt av årets skörd.
– Det är viktigt för svensk livsmedelsberedskap och för att stärka lönsamheten i våra företag, säger Fredrik Andersson.

För att kunna påbörja arbetet med att beredskapslagra skördar över genomsnittet samt stärka svensk matproduktion behöver regering och riksdag, enligt LTF, få på plats:

– Ett system för beredskapslager av spannmål och viktiga insatsvaror, exempelvis drivmedel, växtnäring och utsäde, som kan säkra tillgången vid kris. Utan dem stannar produktionen.
– En klimatanpassning av jordbruket som finansieras av hela samhället. Det är stora investeringar som inte kan bekostas enbart av lantbrukaren. Inom växtodlingen handlar det framför allt om att kunna hantera både torka och översvämningar. Dagens regler för hur vatten får ledas bort eller tillföras är gamla och behöver uppdateras för att passa framtidens jordbruk.
– En gemensam plan för växtnäring i Sverige och Europa. För att minska beroendet av andra länder och säkra produktionen behöver EU och Sverige snabbt ta fram en plan som gör det möjligt att producera mer mineralgödsel inom Europa och att det ska finnas tillräckligt med växtnäring till rimliga priser.

 

Relaterade artiklar