Invasiva arter hotar lantbruket
Invasiva främmande arter och expansiva inhemska arter ökar och blir ett allt större problem för jordbruket och livsmedelsproduktionen, där Skåne är särskilt utsatt. I en skrivelse till landsbygdsministern föreslår landshövding Peter Danielsson en rad åtgärder för att kunna bekämpa arterna och minimera skadorna de orsakar.
– Att de expansiva inhemska arterna och de invasiva främmande arterna faktiskt hotar vårt jordbruk och vidare vår livsmedelsproduktion är något vi måste ta på allvar. Men för att kunna hantera och bekämpa arterna är det viktigt att det finns resurser, lagstöd och samverkan som stöttar arbetet fullt ut. Därför vänder vi oss nu till Landsbygds- och infrastrukturdepartementet, säger Peter Danielsson, landshövding i Skåne.
Förslag till lösningar
I en skrivelse till landsbygdsminister Peter Kullgren beskriver landshövdingen utmaningarna och ger förslag till lösningar:
– ett pilotprojekt i Skåne där Länsstyrelsen får mandat och resurser att snabbt motverka biologiska hot som riskerar livsmedelsproduktionen både i Skåne och resten av landet
– statliga bidrag för att stötta växtimportörerna i deras arbete mot spridningen av invasiva arter
– uppdrag, resurser och lagstöd för att bekämpa expansiva inhemska växtarter
– uppdrag till berörda nationella myndigheter att samverka med länsstyrelserna i bekämpningen av invasiva och expansiva arter som hotar livsmedelsproduktionen, inklusive att se över behovet av ändringar i lagar och förordningar för att möjliggöra en effektiv bekämpning.
Ett mildare klimat gynnar arternas etablering
Växtsäsongen i Skåne är i dag cirka 30 dagar längre jämfört med 1970. Det mildare klimatet gör att allt fler skadliga arter kan etablera sig – både invasiva främmande arter och inhemska arter som gynnas av högre temperaturer.
– Vi har landets mest intensiva jordbruk och en omfattande trädgårdsnäring. Detta innebär en utmaning för skånskt jordbruk och livsmedelsproduktion. Ett färskt exempel är lövplattmasken Obama nungara, som upptäcktes i Skåne i slutet av 2024. Vi är nu i ett vägskäl där endast kraftfulla insatser kan hindra spridningen av lövplattmasken ut i landet, säger Cajza Eriksson, samordnare för invasiva arter på Länsstyrelsen Skåne.
