Kongskilde reser sig
Efter det att CNH Industrial misslyckats med Kongskilde Överum och den svenska och danska verksamheten sålts på varsitt håll har det varit ganska tyst runt danska Kongskilde vad gäller fältmaskiner. Men nu ska det ta fart igen.
Kongskildes division för fältmaskiner såldes till italienska Seko Industries, en tillverkare av lantbruksmaskiner.
Nu har Seko Industies gjort om Kongslildes logga så den är modernare, lagt till slogan efteråt ”Always behind you” och ändrat om säljorganisationen i Danmark.
I stället för att Kongskilde säljer maskiner och reservdelar direkt till återförsäljare har det danska företaget Grønning Smede- og Maskinforretning blivit mellanhand. De köper från tillverkaren och säljer själva eller via sina återförsäljare i Danmark, totalt åtta anläggningar inklusive dem själva.
Detta ska ge ökad service och närhet till de danska lantbrukarna.
Kongskildes produktprogram omfattas i dag av fullfodervagnar, bogserade exakthackar, fronttankar, såmaskiner, såbäddsharvar, stensamlare, radhackor och kultivatorer.
I Sverige är det Lantmännen Maskin som har agenturen för Kongsklide.
