ANNONS

Modernt lager för reservdelar

Tyska Krone har nyligen invigt ett nytt, högteknologiskt lager vid sin huvudanläggning i tyska Spelle. Det sätter en ny standard för logistik inom reservdelar för lantbruksmaskiner. 

Lageret, som är en del av Krone Parts, är Europas mest moderna och har designats för att möta både nuvarande och framtida utmaningar i branschen. Det nya lagret är byggt enligt den effektivitetsorienterade transportstrategin (ET-lagerstrategin), där logistik och supply chain management samverkar för att optimera material- och informationsflöden. Genom att integrera avancerad automation och innovativa lagerlösningar säkerställer Krone Parts snabbare leveranser och förbättrad lagerhantering.
– Med Krone Parts investerar vi 45 miljoner euro i framtidssäkra lager- och logistikteknologier och understryker vårt tydliga engagemang för Spelle som vår plats, säger Bernard Krone, företagets vd.
Den största delen av lagret är det imponerande höglagret, som med sina 25 meter i höjd och 155 meter i längd och som fungerar som lagrets hjärta. Här används robotar och automatisk lagerhantering för att effektivt hantera flödet av reservdelar. Krone Parts använder även AutoStore-systemet, som med sina 15 robotar och 72 procent av alla skickade artiklar, visar på lagrets kapacitet att snabbt och flexibelt hantera stora volymer.
Det nya lagret svarar också på branschens utmaningar, som bristen på kvalificerad arbetskraft och det växande behovet av att hålla nere kostnader samtidigt som effektiviteten ökar. Genom att implementera modern automatisering och hållbara lösningar sätter Krone Parts också fokus på att vara ekologiskt ansvarsfulla.

Faktarutor:

Höglager:
• Kapacitet: 21 600 platser = 654 lastbilslaster
• Tre regalgator/lagerhanteringsenheter
• Mått: 25 m högt, 155 m långt, 3 588 m² yta
• Färdhastighet för lagerhanteringsenheter: max. 3 m/s
• 21 % av de skickade artiklarna kommer från höglagret

AutoStore:
• Kapacitet: 51 000 behållare, initial kapacitet: 41 000 behållare = 386 lastbilslaster
• 15 robotar i drift
• Fyra ingångsportar/fem utgångsportar
• 1 320 m² yta
• 72 % av de skickade artiklarna kommer från AutoStore

Lager för skrymmande delar:
• Kapacitet: 1 062 lastbilslaster
• Kallhall: ca 17 000 platser på 8 652 m²
• Frilager: ca 6 000 m²
• Två stycken 4-vägs truckar i drift
• 7 % av de skickade artiklarna kommer från kallhall och frilager

Relaterade artiklar