Pengar till distribution av mat
Mer lokalproducerad mat och dryck ska nå konsumenter, 50 miljoner utlysta till samarbeten för bättre distribution.
Att samarbeta kring distribution kan vara ett sätt för producenter av mat och dryck på landsbygden att nå fler konsumenter och öka sin försäljning. Att fler konsumenter får tillgång till livsmedel som är producerade på den svenska landsbygden kan även bidra till ökad livsmedelsproduktion och till en mer robust livsmedelsförsörjning. Nu finns sammanlagt 50 miljoner kronor att söka för samarbetsprojekt med fokus på distribution.
Jordbruksverket utlyser nu 50 miljoner kronor i stöd till projekt som genom samarbeten kring distribution kan bidra till att producenter av mat och dryck på landsbygden når ut med ut med sina produkter till konsumenter.
Lönsamhet grunden för ökad produktion
Bakgrunden till stödet är dialoger med branschorganisationer, näringsliv och myndigheter som identifierat behovet av att skapa lönsamma, effektiva och hållbara lösningar kring distribution för producenter av lokalproducerad mat och dryck.
– Trots ett starkt intresse från konsumenter för lokalproducerad mat och dryck har många producenter på landsbygden svårt att nå ut med sina produkter. Att skapa samarbeten kring distribution kan vara en nyckel för företagen att bättre nå ut till konsumenter och på så sätt stärka sin lönsamhet. Lönsamhet är en förutsättning för att skapa tillväxt i hela landet och för att få en ökad livsmedelsproduktion, säger Annelie Ström, näringsutvecklare på Jordbruksverket.
Information och kompetensutveckling
Jordbruksverkets utlysning innehåller 50 miljoner kronor för samarbeten kring distribution för producenter av mat och dryck på landsbygden. Företag, organisationer, föreningar, kommuner, regioner och myndigheter kan söka stödet fram till den 15 oktober 2025.
Jordbruksverket kommer att hålla ett informationsmöte om utlysningen den 10 juni.