ANNONS

Pengarna för Swecon går direkt till medlemmarna

Lantmännens styrelse föreslår extra utdelning om 750 miljoner svenska kronor till sina medlemmar, aktiva svenska lantbrukare. Förslaget kommer att behandlas på en extra föreningsstämma den 22 oktober år 2025, och vinstutdelningen är villkorad av att Lantmännens avyttring av Swecon genomförs.

I denna extra utdelningen ingår återbäring och efterlikvid om 375 miljoner kronor och insatsutdelning om 375 miljoner kronor, totalt 750 miljoner kronor.
Återbäring och efterlikvid ska baseras på medlemmarnas gjorda inköp av förnödenheter från Lantmännen Lantbruk Sverige och inköp från Lantmännen Maskin och Swecons svenska verksamheter samt medlemmarnas försäljning av spannmål, oljeväxter, trindsäd och vallfrö till Lantmännen Lantbruk Sverige. I båda fallen under perioden 1 oktober 2022 – 30 september 2025. Insatsutdelning ska baseras på medlemmens totala insatser (inbetalda och emitterade) per den 30 september 2025.
– Avyttringen av Swecon innebär att styrelsen kan föreslå en extra utdelning till medlemmarna, samtidigt som soliditeten bibehålls på en god nivå. Jag vet att det är pengar som behövs på gårdarna, och det är glädjande att Lantmännen kan fortsätta bidra till utveckling av svenskt lantbruk och en ökad svensk primärproduktion. Den extra utdelningen i kombination med den ordinarie utdelningen tidigare i år innebär att Lantmännen totalt delar ut 1 875 miljoner kronor till svenska lantbrukare under år 2025, säger Jan-Erik Hansson, Lantmännens styrelseordförande.

Förslaget kommer att behandlas på en extra föreningsstämma i Stockholm den 22 oktober år 2025. Den extra utdelningen är villkorad av att försäljningen av 100 procent av aktierna i Swecon Anläggningsmaskiner AB, Entrack Sverige AB och Swecon Baumaschinen GmbH har genomförts och att Lantmännen har erhållit köpeskillingen. Om försäljningen av Swecon inte genomförs eller köpeskillingen för aktierna i Swecon inte erhålls kommer ingen utdelning att ske.
Datum för utbetalning av utdelningen är den 12 december år 2025, eller senast två veckor efter att Lantmännen har erhållit köpeskillingen för försäljningen av Swecon.

Relaterade artiklar