Sämre resultat i växtodlingen 2026
Det är inte många växtodlare som varit nöjda med de ekonomiska resultaten år 2025. Undantaget är de med specialgrödor som potatis, sockerbetor, frukt, bär och grönsaker. Bakgrunden är ett prisfall på spannmål samtidigt som gödsel blivit kostsammare.
De spannmålsodlare som trots allt tjänat pengar under fjolåret är de som sålt spannmål till vettiga priser i god tid och/eller köpt gödsel när den var billig. En annan möjlighet till lönsamhet är mindre priser för marken än snittet.
Dessvärre ser det inte ut som att det blir bättre i år, tvärt om.
Danska IFRO har precis publicerat en rapport om den ekonomiska situationen för lantbrukare med huvudsakligen spannmål och oljeväxter för år 2025 och en prognos för år 2026. Den visar att trots minskade räntekostnader, som en följd av den räntesänkning som skett år 2025 och som får full effekt först år 2026, så kommer lönsamheten antagligen att bli sämre i år.
Det beror på att skörden blev rekordstor i fjol och det kan man inte räkna med två år på rad.
Detta i kombination med att gödselpriset sannolikt inte faller i EU samtidigt som utsikten för ökat pris på spannmål är liten innan skörden 2026 drar igång på norra halvklotet.
Priset för växtskyddsmedel har legat ganska platt under flera år och drivmedelskostnaderna har minskat. Detta har dock inte kompenserat för prisfall på spannmål och dyrare gödsel.
En annan faktor är maskiner. Priset på traktorer och maskiner har stigit kraftigt efter pandemin, plus 30 till 40 procent. Detta ger ökade kostnader för avskrivning och räntor på inventarier.
Här har lantbrukarna mest att påverka för att förbättra kalkylen. Genom att ta ett rejält omtag över maskinparken, sälja ut allt som inte behövs och se till så att varje maskin når minsta möjliga kostnad per producerat kg spannmål finns mycket att vinna.
Antingen körs de maskiner man har ännu mer, med större areal eller till andra, eller så säljs den egna maskinen och tjänsten köps in.
Antalet timmar per maskin och år påverkar maskinkostnaden betydligt mer än priset på maskinen som köps in.
Så har det alltid varit och så är det även om spannmålskalkylen är ansträngd eller med god lönsamhet.
Varje växtodlare måste således se över sin egen kalkyl och påverka det som går att påverka, i positiv riktning.
Att snålgödsla eller hoppa över vissa bekämpningar är dock inget att rekommendera. Över tid har det alltid visat sig att odling mot största möjliga skörd och kvalité alltid har lönat sig för lantbrukare i Europa.

