ANNONS

Större gårdar växlar upp – Mindre mjölkföretag planerar att lägga ner

Lantbrukarnas upplevda lönsamhet ligger kvar på en historiskt hög nivå, men skillnaderna mellan produktionsgrenar och regioner är stora. Investeringsviljan ökar, framför allt bland större gårdar. Många mindre mjölkföretag planerar samtidigt att lägga ner verksamheten på grund av lönsamhetsproblem.

Det visar vårens Lantbruksbarometer från Ludvig & Co, Swedbank och Sparbankerna.
Det samlade lönsamhetsindexet för lantbruket ligger på +3, vilket är i nivå med de senaste mätningarna, men en bit under toppnoteringen hösten 2025. Hälften av lantbrukarna upplever god eller mycket god lönsamhet, medan 46 procent upplever den som dålig.
Skillnaderna i lönsamhet mellan produktionsgrenar är stora. Växtodlarna ser fortsatt stora lönsamhetsutmaningar med ett indextal på −54. Gris- +54 och mjölkföretagare +44 är de som är mest positiva till sin lönsamhet, även om mjölkföretagarnas lönsamhetsindex har sjunkit från höstens historiskt höga nivå +88. Detta beror på det fallande mjölkpriset från september i fjol. Nötköttsproducenter upplever också en positiv lönsamhet med ett indextal på +16.

Fler stallar byggs
Investeringarna ökade generellt under år 2025. Andelen som investerade i maskiner ökade från 28 till 33 procent. Genomförda djurstallsinvesteringar låg däremot kvar på samma låga nivå. Under 2026 planeras fler djurstallsinvesteringar inom såväl mjölk som gris- och nötköttsproduktion, något som även framgår av att antalet förprövningar av djurstallar ökat. Framför allt är det bland de större gårdarna som dessa investeringar planeras. Mindre mjölkföretag står i stället inför att avveckla sin verksamhet på grund av vikande lönsamhet.
– Det är oroande att majoriteten av mjölkgårdar med lägre omsättning nu avser att upphöra med sin produktion. Det är negativt både ur ett beredskaps- och företagsperspektiv, men också utifrån biologisk mångfald och för en levande landsbygd. Samtidigt är det mycket positivt att större gårdar vill bygga ut sina djurstallar, då det ökar den svenska livsmedelsproduktionen, säger Filip Olsson, segmentschef Skog & Lantbruk, Ludvig & Co.

Konjunktur och handel i en osäker omvärld
Sjunkande räntor och ett stabilare kostnadsläge har bidragit till förbättrade förutsättningar för lantbrukarna, samtidigt som den stärkta kronan och osäkra handelsförhållanden pressar böndernas marginaler. Styrräntan väntades ligga stilla under 2026 när rapporten skrtevs, men den geopolitiska situationen är fortsatt osäker och läget kan snabbt förändras. I dag är det många ekonomer som tror att räntan stiger och de långa räntorna har redan gått upp.
– Vi ser en svensk ekonomi som är på väg upp ur lågkonjunkturen, men risken för störningar i globala handeln och höjda energipriser kan snabbt förändra läget för svenska lantbrukare. Långsiktigt förutsägbara spelregler och god lönsamhet är avgörande för att kunna stå emot konjunktursvängningar i en osäker omvärld, säger Jörgen Kennemar, företagarekonom på Swedbank.

Stora regionala lönsamhetsskillnader
Skillnaderna i upplevd lönsamhet är 55 indexenheter mellan starkaste och svagaste regionen. Mälardalen noterar en tydlig återhämtning efter flera tuffa år men ligger fortsatt i botten, medan Skåne och Halland backar,  delvis kopplat till svagare mjölkpris mot slutet av 2025 och höga energipriser. Lantbrukare i Småland, Blekinge och på Öland är mest nöjda med lönsamheten. Skåne och Halland ligger trots allt tvåa.
– Samtidigt som flera regioner går starkt är det alltjämt många gårdar som inte får ihop lön, sparande och investeringsutrymme. 33 procent i Mälardalen uppger att lönsamheten är så pass dålig att de planerar att öka arbetet utanför lantbruksföretaget, säger Björn Elfstrand, vd på Sparbankernas Riksförbund.

Entreprenad
Bland alla lantbrukare som satsar på verksamhet utanför gården är olika typer av entreprenadverksamhet det som lockar flest i dag. Det är naturligt då det bidrar till maskiner som både kan användas på gården och utanför. Att bygga solceller, något som var väldigt hett för några år sedan, är i det närmaste dött i dag.
Lantbruksnytt träffade företrädare för Sparbanken Skåne för att höra om dagens lantbruksbarometer, se det inslaget genom att klicka här. 

Relaterade artiklar