Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program handlar det om att den danska slaktsvinsproduktionen ökar efter flera år med fallande siffror och så sammanfattar vi veckan och kör en söndagstävling.
Efterfrågan på ekologiskt griskött ökar och Lantbruksnytt besöker en producent. Vi gör även ett återbesök på Amazone som visat en hel del nya maskiner denna höst.
Lantbrukets arbetsmiljö och hälsa är viktigt och om det handlar dagens program där vi även besöker Nordisk Däckimport som gjort stora investeringar.
I dagens program får vi höra från sockerbetsodling, efter att sockerbetskampanjen är igång. Vi får även titta på New Hollands nya T7-serie.
I dagens program tittar vi på en maskin som med laser bekämpar ogräs exakt och effektivt och så följer vi upp hur det gick med biologisk insektsbekämpning i grönsaker.
I dagens program om Majsdagen som lockade många besökare, FAO-talet var i fokus. Och vi tittar på Krones nya storbalspress - men deras autonoma traktor dröjer.
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter neråt, John Deeres bekymmer med de amerikanska tullarna och utvecklingen vad gäller gulrost i höstvete.
I dagens program handlar det om vertikalodling, vi sammanfattar det viktigaste från veckan och så har vi som vanligt en söndagstävling där man kan vinna en prenumeration på Traktor Power.

Senaste inslagen

Storgodset slutar med ekoproduktion
Väderstad satsar på radrensare
Svenska Foder ökar resultatet med 40 miljoner
Framtidens energiförsörjning
Nu är det lättare att lämna ekomjölken
Blomsterremsor ger växtskyddståligare pollinerare
Lantmännen levererar ännu ett rekordresultat
Lantbruket kan minska sin egen regelbörda
Sökhundar i kampen mot sjukdomar i äppelodlingar
Diskussion om inflationens påverkan på EU-stöden
LRF vill ge jordbruksråd mer makt över miljölagstiftning
Kärrbo Prästgård om agrivoltaiska solcellsprojektet

Tidigare intervjuer

Svenska grisuppfödare arbetar hårt för att få till ett exportavtal med Kina. Hur det går med den saken ska vi höra mer om i dagens måndagsintervju med Mattias Espert, vice ordförande i Sveriges grisföretagare.
Vad händer med krisstödet? Vad innebär Brexit? Vad ska svenska lantbrukare tänka på 2019? Det är några av de frågor som HIR Skånes EU-samordnare, Ingemar Henningsson, ger svar på i dagens måndagsintervju.
Svenska kycklingproducenter har fått ny konkurrens från Finland, vi har svensk fågels vd i studion som pratar om detta.
I veckans måndagsintervju kommer det att handla om läget inom svensk köttproduktion efter sommarens torka. Det blir även en rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju ska det handla om odling i containrar. Det är en företeelse som fortfarande är ganska ovanlig i Sverige, men det är en teknik på frammarsch. Det menar dagens måndagsgäst Harrie Rademaekers, styrelseordförande och delägare i foodtech-företaget Futufarm.
I dag kommer Lantbruksnytt att handla om betor, men vi börjar som vanligt veckan med en rapport från spannmålsmarknaden.
Vildsvin orsakar årligen skador för lantbruket på över en miljard kronor - och nästa år ser det ut att bli ovanligt mycket gris i skogarna. Anders Rolfsson som är ledamot i LRF Skåne berättar om LRFs tankar kring problemet med vildsvin.
Dagens måndagsgäst heter Gunilla Berg och jobbar till vardags på Växtskyddscentralen. Vi ska bland annat höra med henne om höstens kraftiga inflygning av bladlöss i fälten i södra Sverige.