Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Elpriserna bekymrar många och i dagens program reder vi ut hur effekttariffer och annat påverkar och så får vi en genomgång om hur klimatklivet fungerat.
I dagens program handlar det om elpriset och vad som sker nu när det är konflikt i Mellanöstern och så tittar vi på nya traktorer på Claas fabrik i LeMans.
I dagens program berättar vi att lantbrukare måste vara aktiva och hålla koll på kalkylerna. Vi berättar även om Bayers MeroPower som ger förbättrad effekt mot gräsogräs.
I dagens program hör vi Lantmännens koncernchef Magnus Kagevik om framtidens satsningar i svenskt lantbruk. Vi besöker också OP Maskiner och Gullviks vårupptakt med fokus på maskiner, växtskydd och gödning...
I dagens program berättar Stefan Malmström på Landshypotek vad man ska tänka på innan investering i nytt stall och så berättar Carsten Klausen på Svenska Foder om spannmålspriser.
Vi inleder veckan med spannmålsmarknaden, där de senaste tre veckorna tyder på att priserna fortsätter uppåt. Och vi berättar om att intresset för korv ökar i Sverige.
I dagens program får ni en sammanfattning av veckan som gått och vi berättar om priset Diesel of The Year.
Scan Sverige arrangerade en nötköttsdag i Vimmerby för att få svenska lantbrukare att producera mer nötkött, något det är brist på. Lantbruksnytt var på plats och rapporterar och så handlar...

Senaste inslagen

Modernt slaktgrisstall främjar djurens välfärd
Gammal resistens ska in i moderna spannmålssorter
Dyrt foder påverkar vinter- och höstlamm
Inga miljöfördelar med ekoodling
Efterfrågan finns trots rekordpriser på gödsel
Strukturkalka men ha koll på jorden
Nordeuropas största saffransodling växer med intresse och efterfrågan
Sätt ner foten vid nyåret
Ekologiskt proteinfoder en bristvara
Lyckat drag att köpa begagnat
De vill ha det optimala wagyuköttet
Landsbygdsministern vill öka produktionen

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.