Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Senaste inslagen
FK-dagen samlade potatisodlare på Helgegården
Regn i Jämtland påverkar mjölkgården
Starkt halvår för Arla
Jämtland ledande inom biogas
Ökat norskt intresse för svenska biogasanläggningar
Fler söker naturbruksgymnasium i norr
Resultat från sortförsöken i höstraps
Arla om hur den svenska mjölkproduktionen ska öka
Landsbygdsministern träffar lantbrukare i Osby
Lyckeby i gång med stärkelsekampanjen
Nya möjligheter att söka Klimatklivet
Priskorrektion på slaktnöt
Tidigare intervjuer
I dagens program rapporterar vi om spannmålsmarknaden och så har vi besök av Thomas Magnusson i studion. Thomas är ordförande i Cocega och det handlar alltså om jordbrukspolitik på EU-nivå.
I dagens program blir det fokus på minkar. Dagens gäst i Måndagsintervjun är Johan Dalén, vd för Svensk Mink.
I dagens Lantbruksnytt har vi en rapport från spannmålsmarknaden och i vår måndagsintervju är det Hans Ripa, vd på Söderberg & Haak, som är på plats och det blir fokus på maskinbranschen.
I dagens program har vi besök av Olle Olsson, professor i molekylär biologi, och en av forskningsledarna för ScanOat och så kommer årets första rapport från spannmålsmarknaden, som avslutar priserna för 2017.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden där det har varit en viss prisuppgång och så har vi Desirée Grahn, verksamhetsledare på Biogas Syd i studion.
I dagens måndagsintervju kommer fokus att ligga på slakterinäringen då vi har besök från Jonas Tunestål, VD på KLS Ugglarps.
I dagens program har vi Henrik Stridh på besök i studion och det kommer att handla om äppelodlingen.
Idag har vi besök av Per-Uno Alm i vår måndagsintervju och han kommer att prata om solel.



Lagertält PRO 5 x 8 x 2,5 







