I dagens program om Majsdagen som lockade många besökare, FAO-talet var i fokus. Och vi tittar på Krones nya storbalspress - men deras autonoma traktor dröjer.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter neråt, John Deeres bekymmer med de amerikanska tullarna och utvecklingen vad gäller gulrost i höstvete.
I dagens program handlar det om vertikalodling, vi sammanfattar det viktigaste från veckan och så har vi som vanligt en söndagstävling där man kan vinna en prenumeration på Traktor Power.
I dagens program får vi besöka den internationella mässan Potato Europe. Vi får även titta på det senaste från Amazone.
I dagens program får vi besöka Klambylid gård under årets EKO-resa, arrangerad av Jordbruksverket. Vi får även följa med på Lyckebys FK-dag.
I dagens program får vi höra om Krones unika lösning i Sverige. Vi får även en inblick i Potatis- och hortofältdagen, med fokus på växtskydd.
I dagens program om Amazone som inte skurit ner utan istället satsat på utveckling när det varit lite tuffare tider. Och vi följde med på Lyckebys FK-dag som bland annat...
I dagens program handlar det om beredskap och lantbrukets viktiga roll i det arbetet och så tittar vi närmre på några sortförsök i raps.
Senaste inslagen
Halmhack som ger rätt fodergiva
Pöttinger breddar sortimentet
EMV-produktion viktig för mejeriet
Inte krångligare än nödvändigt
Årets nötköttsföretag i Västerbotten
Stort intresse för Årets Traktor 2023
Fri utbildning i regenerativt hos Svensk kolinlagring
Ny modell från Case IH på Eima
Våg ska sätta fokus på markpackning
Mycket nytt från NH på Sima
Påverkansarbete i fokus för Kristina Yngwe
Växtprotein från vall
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.