Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Fortsatt prisfall på spannmål. I dagens program berättar vi om spannmålsmarknaden, gödselmarknaden samt om nya konkurrensregler i EU som ska vara till fördel för lantbrukarna.
I dagens program sammanfattar vi några av veckans viktigaste händelser.
Bevattning blir viktigare och viktigare för alla grödor. Östorps Bevattning ger sin syn på vikten av tekniken. Lantbruksnytt besöker även Ivarsson i Metsjö som investerat i en mycket stor 3D-laser.
I dagens program kommenterar Anders Hansson på Sparbanken Skåne Riksbankens räntebesked som kom i går och så går vi igenom några nya produkter för rapsodlingen.
Länsstyrelsen gav djurägare i Hörby rätt i beslutet att skjuta en varg under pågående angrepp. Vi tittar på Sanda Skattmansö gårds stora satsning med ny spannmålstork och silos, med möjlighet...
I dagens program besöker vi en lantbrukare som bygger nytt planlager till stärkelsepotatis och så tittar vi på Metsjös nya flakväxlare med luftfjädring.
Blåtungevaccinet dröjer, hundratals oroliga djurägare ringer Apoteket Trollet varje dag. Samtidigt hotas Europas sockerbetskörd av spridda sjukdomar som nu bevakas även i Sverige.
I dagens program förklaras varför spannmålspriset faller trots att alla analytiker anser att det ska stiga och så handlar det om nötköttsmarknaden som är urstark i EU just nu.

Senaste inslagen

Oväntat lindrig fågelinfluensasäsong
Spannmålsproduktionen i EU minskad trots krisåtgärder
Lugnare marknad för åkermark
Rickard Karlsson tar över Borgeby fältdagar
Svåra tider väntar ukrainska lantbruket
Jordbearbetningens effekt på renkavlen undersöks
Exakt placering minskar utsädesmängden
Full fart på Väderstad trots kristider
Ångledning till sockerbruket invigd
Grönt index ska öka lantbrukets attraktionskraft
Handkörd Gödselskrapa från Nordicc
App säkerställer rätt växtskydd

Tidigare intervjuer

I dagens program berättar vi hur brittisk polis fångar traktortjuvar på ett effektivt sätt och så har vi Gunnar Henningsson, rapsmästare 2016, i studion och det är Tobias Malmberg som intervjuar honom om hur man tar stora rapsskördar.
I dagens Måndagsintervju gästas vi av Distriktsveterinärernas biträdande chef Thomas Svensson.
Spannmålspriserna har gått ner på de internationella börserna och i Sverige blev det ytterligare nedgång då den svenska kronan fortsätter att förstärkas och så gästas vi av meteorolog och klimatexpert Pär Holmgren som berättar om möjligheter och utmaningar för svenska lantbrukare när klimatet blir varmare.
I dagens Lantbruksnytt har vi besök av Kjell Ivarsson, chef för LRF Växtodling. Vi får också en uppdatering av läget på spannmålsmarknaden.
Ny vecka ny måndagsintervju, Maria Forshufvud, VD för Svenskmärkning är dagens gäst i studion.
Ny vecka och nytt Lantbruksnytt betyder också ny gäst i fåtöljen. I dag är det Mattias Espert, vice ordförande i Sveriges grisföretagare, som blir utfrågad i Måndagsintervjun.
Bo Stark från Väderstad gästar Lantbruksnytt i dagens måndagsintervju och berättar om lantbruksmaskiner och maskinteknik.
I dagens måndagsintervju pratar vi om de förändringar som sker på den svenska lantbruksmaskinbranchen. Gäst i studion är Jens Skifter ansvarig för maskinverksamheten på Danish Agro.