Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Grimme Skandinavien har byggt ut och anpassar sig för ökad försäljning av potatismaskiner och så sänder vi ett andra inslag från den danska Plantekongressen som arrangerades i förra veckan i...
Ny ägare till solpark, sammanfattning av veckans viktigaste nyheter, ny söndagstävling och presentation av förra söndagens vinnare. Det handlar Lantbruksnytt om i dag.
Ny ägare till solpark, sammanfattning av veckans viktigaste nyheter, ny söndagstävling och presentation av förra söndagens vinnare. Det handlar Lantbruksnytt om i dag.
I dagens program handlar det om prisutvecklingen på lantbruksprodukter, det så kallade FAO:s livsmedelsprisindex, som föll totalt under fjolåret, men ändå steg priset på livsmedel lite i fjol. Och så...
Dagens program handlar om hur man bygger ett stall enklare och snabbare samt hur unga ska lockas till lantbruket.
I dagens program får vi höra från årets Plantekongres i danska Herning. Vi får även höra om Case IH:s nya Farmall C-modeller.
I dagens program får vi höra om Case IH:s nya rundbalspress. Vi för även höra om gentester från Sonarps Gård.
I dagens program om hur ett intresse för specialgrödor växte till egen verksamhet för Gustav Thell på Hallagårdens grönsaker. Och Case IH kommer med ett nytt transmissionsalternativ till sina 240-modeller.

Senaste inslagen

Potatisförsök visades i Skåne
Arlas halvårsresultat
Mer elektronik i Fendt
Hög tid för andra svampkörningen i betorna
Teleskoplastare på Elmia Lastbil
Över medel och fina kvalitéer runt Varaslätten
Elpriserna kan knäcka livsmedelsindustrin
Urea alternativet när europeiska gödseltillverkare stänger ner
Lyckegård satsar på vatten för en hållbar framtid
Skenande elpriser minskar livsmedelsexporten
Sima redo för mässa i november
Björketorps gård testodlar soja och lupin

Tidigare intervjuer

I dagens måndagsintervju är Tove Bergman gäst. Hon är fåruppfödare och håller till utanför Hörby i Skåne och hon menar att fårnäringen går mot en ljus framtid.
I dagens program berättar vi om den senaste USDA-rapporten. I vår måndagsintervju ska det handla om potatis och mer specifikt potatisens stärkelse. Gäst är Mariette Andersson, forskare på SLU.
I dagens program får vi en rapport från spannmålsmarknaden och gäst i vår måndagsintervju är Anders Hedberg som jobbar med sensorer inom lantbruket.
Patrik Gustafsson är gäst i dagens måndagsintervju. Han är domare, utställare och SM-vinnare i Showmanship. Det handlar alltså om bedömning av köttrasdjur.
Idag är det Peter Lundqvist, professor vid institutionen för arbetsvetenskap, ekonomi och miljöpsykologi vid SLU som gästar oss.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Malcolm Göthe, utredningsinspektör på Länsförsäkringar som pratar om stölder i lantbruket.
I dagens måndagsintervju gästas vi av Björn Pettersson, vd på Swedish Agro Machinery, det blir med andra ord fokus på lantbruksmaskiner och maskinmarknaden i Sverige.
I dagens måndagsintervju möter vi Skånemejeriers ordförande Anders Rolfsson. Och så tar vi oss en titt på spannmålsmarknaden.