Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program får vi höra om Lyckebys kampanjstart, som startar på tisdag. Vi får även ett nedslag i hur skörden har sett ut såhär långt.
I dagens program berättar Foodhills om hur årets ärtskörd har gått. Vi får även höra om Traktorservice spannmålslager.
Fabeo, ett av många auktionsföretag för bland annat begagnade lantbruksmaskiner berättar hur det går och så besöker vi i dagens program en biogasanläggning som ägs av 15 lantbrukare.
I dagens program besöker vi Axima i Veddige för att höra hur maskinhandeln går där och så tittar vi på jordanalyser.
I dagens program pratar vi med en lantbruksmaskinåterförsäljare från Ukriana som berättar om hur marknaden är där och så tittar vi på nyheter från Scandinavian Seed.
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter ner men att nötköttet går upp igen. Turkiet har drabbats av stora skördebortfall i år och kommer att få importera mer...
I dagens program handlar det om en nyhet från Horsch, en nyhetssammanfattning, en tävling och så presenteras vinnaren i förra veckans tävling.
SLU har arbetat aktivt för att synliggöra sig mot ungdomar. Nu märks det i form av fler sökande till utbildningarna och så berättar Dataväxt om sina programvaror som passar de...

Senaste inslagen

Ombyggd motorväg bidrar till översvämning på odlad jord
Försiktighet är avgörande för 2023
Ny T7 - större utan att vara större
Lantbruket bjuds in till inspirerande filmfestival
USDA-rapport talar för lugn spannmålsmarknad
Tre miljoner färre hektar sådda än i fjol
Toppen inte nådd för inflation och räntehöjningar
Kultivator blir billig genom näthandel
Miljontals ägg återkallas efter salmonellautbrott
Drönare som fågelskrämma utvecklas i projekt VILL(T)SAM
Kommissionären: CAP-budget behöver ökas
Högre pH kan ge mer skörd

Tidigare intervjuer

I dag rapporterar vi om den danska John Deere-återförsäljaren Semler Agros resultat. Och så har vi Nils Yngvesson i studion och det kommer att handla om växtodling.
I dagens måndagsintervju sitter Thomas Bardenstam i fåtöljen pratar om sitt projekt som handlar om att utveckla landsbygden och ta till vara på de fastigheter som i dag bara står tomma.
I dagens program möter vi Anders Ericson från Greppa Näringen. Och som vanligt får du en uppdatering från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Hans Ramel som är ny vd för LRF Skåne. Och så tittar vi som vanligt på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar det om svampar och resistens, Ida Lindell är i studion, växtodlingsrådgivare på HIR-Skåne. Och så får vi en aktuell rapport från spannmålsmarknaden.
I dagens måndagsintervju möter vi Henrik Hallqvist från Jordbruksverket. Med andra ord kommer det handla mycket om växtodling och växtskydd.
I dagens program handlar det om sockerbetsodlingen och gäst i studion är Desirée Börjesdotter, vd på Nordic Beet Research. Och så rapporterar vi från spannmålsmarknaden där priserna steg efter fredagens USDA-rapport.
I dagens måndagsintervju möter vi LRF Skånes före detta ordförande Marianne Andersson.