Lag om naturrestaurering inom EU antagen, men Sverige var emot. Och så presenterar Claas lite nya maskiner denna veckan vid ett pressmöte i Tyskland. Dessa är hemliga fram till torsdag...
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
Fortsatt prisfall på spannmålsbörsen, EU ser inte ut att nå målen för ekologisk produktion till 2030 och fågelinfluensan hos nötkreatur fortsätter spridas i USA. Ny vecka med Lantbruksnytt.
Nederländska Friesland Campina underlättar för nya delägare som ett sätt att säkra ökad mjölkvolym. Dagens program innehåller även en tävling och en nyhetssammanfattning från veckan som gått.
En magbakterie från kor kan bli en av lösningarna för BASF att göra sin produktion mer miljövänlig och minska koldioxidavtrycket. Dagens program handlar även om statusen i höstrapsen just nu.
I dagens program handlar det om teknik. Dels en nybyggs pivotbevattning till säsongen och så besöker vi OP Maskiners anläggning i skånska Tomelilla.
I dagens program kritiserar Norrmejeriers vd det svenska osttappet. Svensk ost har hög standard men tappar mark mot importosten. Vi tittar även på ett försök med varierande radavstånd i raps.
Årets Traktor 2025 har startat och vi rapporterar från upptakten som skedde i Milano denna veckan och så tar vi en titt i parcellerna i årets Rapsmästare.
Pivotbevattning har blivit en vanligare syn i Södra Sverige, vi tar en titt på hur marknaden ser ut för bevattningslösningen. Och Fendt Specialisten utför löpande tröskservice under Foodhills ärtskörd.
Senaste inslagen
Bättre sorter med teknikens hjälp
Ordföranden: Lantmännen maskin ska gå med vinst
Prognos visar på normalskörd i landet
Spannmålen fortsätter neråt i pris
Effektiva maskiner från Väderstad
Vattenhushållning i kris kräver planering
Sprutorna presterade på banan
Svensk försörjning ska stärkas
Alviksgårdens biogödsel närmar sig marknaden
Arla vinner tvist om Boxholms mejeri
IL Mek är specialister på vagnar
Nya tider kräver mer affärsmässighet
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.