Lantbruksnytt onsdag handlar om att det finns ekonomi i att göra biogas av kantgräsklipp. Ett treårigt pilotprojekt lett av Trafikverket och SLU avslutas i år där resultaten är lovande. Agricams...
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om tyska familjeföretag som visade udda teknik på PotatoEurope. Och torkan som har försvårat rapssådden i södra Sverige.
Ny vecka och vi rapporterar från spannmålsmarknaden. Fortsatt stigande spannmålspriser men nu ser börserna ut att börja stabilisera sig.
I dagens program rapporterar vi om startinvägningen inför årets köttrasprövningsomgång på Gunnarp som inleds imorgon. Och så blir det en nyhetssammanfattning från veckan.
Vi tar del av programmet inför en demonstrationsdag för enbart frilandsodling av grönsaker, Hortofältdagen i Skepparslöv den 13 september. Och dan före valdagen är Miljöpartiet sist ut i Lantbruksnytts valenkät.
Årets betkampanj blir annorlunda, 300 000 ton svenska betor ska skeppas till Danmark. Lantbruksnytts valenkät går vidare och idag hör vi en representant för Moderaterna.
I dagens program får vi höra om hur maskintillverkare jobbar hårt med teknik som medför att lantbruket kan producera mer med mindre och vi fortsätter vår valenkät, idag med Vänsterpartiet.
I onsdagens Lantbruksnytt handlar det om potatisbladmögel och nya sorter med god resistens. I valenkäten har turen kommit till Liberalerna.
Senaste inslagen
Gödseln är 50 procent dyrare
15 hektar i timmen
Snabb stärkelseinlagring med ny sorts ensilagemajs
KvickFinn 6200
Allt färre ekokampanjer i handeln
Horsch redo för glyfosatförbud
Skördenedskrivning för en halv miljard
Pressar för tyngre balar
Sverige på väg att tappa kontrollen över vargförvaltningen
Jordbruksmarken fortsätter att exploateras
Rekorddyr el men vändning att vänta
Skärbord för kolvhack sparar lagringsutrymme
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.