I dagens program handlar det om att spannmålsmarknaden återhämtade sig trots stora prisfall under onsdagen efter WASDE-rapporten. Och så har grisköttet blivit 19 procent dyrare på ett år i Kalifornien.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program handlar det om en AI-satsning i potatisodlingen. Dessutom har vi en nyhetssammanfattning för veckan och en söndagstävling.
I dagens program besöker vi två lantbruk i Småland, en grisgård och en mjölkgård.
I dagens program tar vi en titt i sockerbetsfälten för att se statusen där och så rapporterar vi om ett bevattningsförsök i majs på Öland.
Spannmålspriset faller trots minskande lager. I dagens program berättar Mats Eriksson på BM Agri om veckans WASDE-rapport och så besöker vi en lantbrukare som bytte bort sju Fendt till lika...
Svenska ärter får kvalitetsfördel efter varm europeisk sommar. Och i höst visar Bednar och andra tillverkare upp sina senaste maskinnyheter på Agritechnica.
I dagens program besöker vi en lantbrukare i Skåne för att se hur skörden gått så här långt och så handlar det om drönare i lantbruket.
Vi börjar veckan med en rapport från spannmålsmarknaden där priset på spannmål fortsätter ner.
Senaste inslagen
Efterfrågan finns trots rekordpriser på gödsel
Strukturkalka men ha koll på jorden
Nordeuropas största saffransodling växer med intresse och efterfrågan
Sätt ner foten vid nyåret
Ekologiskt proteinfoder en bristvara
Lyckat drag att köpa begagnat
De vill ha det optimala wagyuköttet
Landsbygdsministern vill öka produktionen
Kostnadsökningarna slår brett
Potential för svenska baljväxter
Produktionen ska öka i Sverige under CAP
Svensk livsmedelsberedskap ska bli bättre
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.