I dagens program tar vi en titt på försöksodlingarna på Borgebyfältet och så handlar det om fördelar med hösthavre.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program besöker vi Lantmännen Maskin anläggning i Kristianstad. Vi berättar även att hösthavre visat bevis på vinterhärdighet.
I dagens program berättar vi om inflationssiffran för april. En siffra som kan få stor betydelse för hur ränteläget utvecklas framöver. Och vi tittar på Scanstones nya modell av stensträngläggare.
I dagens program besöker vi Väderstad, där man har tänkt till kring hur även en fronttank kan göras annorlunda. Vi åker också till Upplands Väsby, där lantbrukaren Mats Eriksson använt...
I dagens program handlar det om varför spannmålspriset faller tillbaka och så redogör Jordbruksverket för bekämpningsbehovet av blygrå rapsvivel.
I dagens program handlar det om Agcos resultat för årets första kvarta och så har vi en nyhetssammanfattning och en söndagstävling.
I dagens program berättar om nya uppdateringar kring Väderstads Tempo och om vad som krävs för att kunna ansöka om stöd för biogas inom Klimatklivet nu i maj.
I dagens program får vi veta mer om uppdateringar av Väderstad Tempo och Horschs nya serie av fronttankar.
Senaste inslagen
Del 2 av valenkäten: Centerpartiet
Resultat från Lyckebys provgrävning
Solceller räddar äggproducent
Del 1 av valenkäten: Kristdemokraterna
Ny upplaga av Nöttoppen igång
Potatisförsök visades i Skåne
Arlas halvårsresultat
Mer elektronik i Fendt
Hög tid för andra svampkörningen i betorna
Teleskoplastare på Elmia Lastbil
Över medel och fina kvalitéer runt Varaslätten
Elpriserna kan knäcka livsmedelsindustrin
Tidigare intervjuer
I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.











