Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Bevattning blir viktigare och viktigare för alla grödor. Östorps Bevattning ger sin syn på vikten av tekniken. Lantbruksnytt besöker även Ivarsson i Metsjö som investerat i en mycket stor 3D-laser.
I dagens program kommenterar Anders Hansson på Sparbanken Skåne Riksbankens räntebesked som kom i går och så går vi igenom några nya produkter för rapsodlingen.
Länsstyrelsen gav djurägare i Hörby rätt i beslutet att skjuta en varg under pågående angrepp. Vi tittar på Sanda Skattmansö gårds stora satsning med ny spannmålstork och silos, med möjlighet...
I dagens program besöker vi en lantbrukare som bygger nytt planlager till stärkelsepotatis och så tittar vi på Metsjös nya flakväxlare med luftfjädring.
Blåtungevaccinet dröjer, hundratals oroliga djurägare ringer Apoteket Trollet varje dag. Samtidigt hotas Europas sockerbetskörd av spridda sjukdomar som nu bevakas även i Sverige.
I dagens program förklaras varför spannmålspriset faller trots att alla analytiker anser att det ska stiga och så handlar det om nötköttsmarknaden som är urstark i EU just nu.
I dagens program rapporterar vi om en ny app från Agricam som underlättar registrering vid vaccinering mot blåtunga. Och så är det en nyhetssammanfattning och en tävling.
I förhållande till det svenska lantbrukets behov finns det allt för många maskintillverkare och många står och knackar på dörren.

Senaste inslagen

Jordbruk och AI i klimatets tjänst
Lyckeby crisppotatis är redo
Fåravelsförbundet ilska över regeringsuppdraget
Efterfrågad markkartering
Nytt bolag för tekniken
SJV om sjukdomsläget
Arla tar strid mot konkurrensverket
Tuffa utmaningar för ny maskinhandlare
Arla stäms
Maskinmarknaden Gunnar Nilsson
Stöd till ASF-projekt
Torröta och axlöparlarver

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi en rapport om spannmålsmarknaden som visar stigande priser på vete och majs samt fallande priser på soja. Och så har vi premiär för vårt måndagsprogram med en längre intervju med Erik Stjerndahl vd för HIR Skåne, som berättar om Borgeby fältdagar.