Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Spannmålspriserna stiger i världen och det är bland annat råoljan och torka i vissa områden som drar. Även priset på nötkött och gödsel fortsätter upp, om det handlar dagens nyheter...
I dagens program handlar det om trädgårdsodlare som vill minska de kemiska insatserna i växtodlingen, vi sammanfattar veckan som gått och så är det som vanligt söndagstävling.
I dagens program återvänder vi till Årets Traktor för att få information om en av de 19 traktorerna som nominerats och så handlar det om vallmaskiner från Kuhn.
I dagens program besöker vi en relativt ny spelare inom inredning för nötkreatur och så handlar det om en ny eldriven maskin för lantbruket.
Riksbanken sänkte räntan med 0,25 procentenheter. Styrräntan landar därmed på två procent i linje med förväntningarna. Och i Tomelilla-området har köpkraften ökat, för att möta efterfrågan arrangerade Lantmännen Maskin en...
Det problematiska ogräset renkavle har nu även upptäckts på Öland. Och vid Årets Traktor 2026 är 19 traktorer nominerade. Nu ska finalisterna väljas ut.
Dagens program handlar om att regenerativt lantbruk kan avkasta minst lika mycket som konventionellt och så återkommer vi till ett litet eko-mejeri utanför Kode.
I dagens program handlar det om spannmålsmarknaden och om några saker som redan nu verkar vara klart inför kommande CAP.

Senaste inslagen

Lyckeby crisppotatis är redo
Fåravelsförbundet ilska över regeringsuppdraget
Efterfrågad markkartering
Nytt bolag för tekniken
SJV om sjukdomsläget
Arla tar strid mot konkurrensverket
Tuffa utmaningar för ny maskinhandlare
Arla stäms
Maskinmarknaden Gunnar Nilsson
Stöd till ASF-projekt
Torröta och axlöparlarver
Tydlig minskning av ekoarealen

Tidigare intervjuer

I dagens program berättar vi hur brittisk polis fångar traktortjuvar på ett effektivt sätt och så har vi Gunnar Henningsson, rapsmästare 2016, i studion och det är Tobias Malmberg som intervjuar honom om hur man tar stora rapsskördar.
I dagens Måndagsintervju gästas vi av Distriktsveterinärernas biträdande chef Thomas Svensson.
Spannmålspriserna har gått ner på de internationella börserna och i Sverige blev det ytterligare nedgång då den svenska kronan fortsätter att förstärkas och så gästas vi av meteorolog och klimatexpert Pär Holmgren som berättar om möjligheter och utmaningar för svenska lantbrukare när klimatet blir varmare.
I dagens Lantbruksnytt har vi besök av Kjell Ivarsson, chef för LRF Växtodling. Vi får också en uppdatering av läget på spannmålsmarknaden.
Ny vecka ny måndagsintervju, Maria Forshufvud, VD för Svenskmärkning är dagens gäst i studion.
Ny vecka och nytt Lantbruksnytt betyder också ny gäst i fåtöljen. I dag är det Mattias Espert, vice ordförande i Sveriges grisföretagare, som blir utfrågad i Måndagsintervjun.
Bo Stark från Väderstad gästar Lantbruksnytt i dagens måndagsintervju och berättar om lantbruksmaskiner och maskinteknik.
I dagens måndagsintervju pratar vi om de förändringar som sker på den svenska lantbruksmaskinbranchen. Gäst i studion är Jens Skifter ansvarig för maskinverksamheten på Danish Agro.