Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

I dagens program besöker vi en relativt ny spelare inom inredning för nötkreatur och så handlar det om en ny eldriven maskin för lantbruket.
Riksbanken sänkte räntan med 0,25 procentenheter. Styrräntan landar därmed på två procent i linje med förväntningarna. Och i Tomelilla-området har köpkraften ökat, för att möta efterfrågan arrangerade Lantmännen Maskin en...
Det problematiska ogräset renkavle har nu även upptäckts på Öland. Och vid Årets Traktor 2026 är 19 traktorer nominerade. Nu ska finalisterna väljas ut.
Dagens program handlar om att regenerativt lantbruk kan avkasta minst lika mycket som konventionellt och så återkommer vi till ett litet eko-mejeri utanför Kode.
I dagens program handlar det om spannmålsmarknaden och om några saker som redan nu verkar vara klart inför kommande CAP.
Dagens program handlar om sm i mathanterk och dvi bjuder på en nyhetssammanfattning och en söndagstävling.
I dagens program får vi höra om att investeringarna ökar i svenskt lantbruk, med minskad ränta, ökad lönsamhet och nu nya stödformer. Och vi fortsätter vår rapportering från Græsland 25.
I dagens program uttalar sig HIR Skåne om marknaden med fokus på spannmålspriset. Och vattenbufflar ska beta och röja upp en igenväxt våtmark.

Senaste inslagen

Falsk personal från Länsstyrelsen
Alkohol som drivmedel
Berte Qvarns utbyggnad av havreanläggning
Våtmarker syns inte i statistiken
Mer pengar till inhemsk växtförädling
Svensk lökodling väntar på besked om preparat
Grönsaksmarknaden återhämtar sig
Flamning gav rena fält
Rovdjursvaka för lammnäringen
Provkörning Valtra G
Lyckebys andra provgrävning
Kampanjstart 2020

Tidigare intervjuer

I dagens program har vi hampaodlaren Thomas Jacobsson i studion och därmed kommer dagens intervju att handla om en lite annorlunda och mycket omdiskuterad odling.
I dagens program rapporterar vi från spannmålsmarknaden och så har vi Potatisodlarnas ordförande Anders Andersson i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök från Danmark. Det är Svend Skov Olesen, exportchef på Samson som besöker oss och det kommer därför att handla om gödselteknik.
I dagens måndagsintervju är det fokus på traktorer. Per Johnsson från Söderberg & Haak är på plats för att reda ut fler frågor kring det nya traktordirektivet.
I dag har vi besök av Ove Karlsson, teamledare på KCF Kompetenscentrum Företagsledning och den intervjun kommer att handla om företagande inom lantbruket.
I dagens måndagsintervju träffar vi Skånegårdars nya vd Ann Knutsson och så blir det en uppdatering av spannmålsmarknaden
I dagens program gästas vi av Bengt-Göran Andersson, divisionschef på Kronägg. Vi får även en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.
I dagens program handlar måndagsintervjun om säkerhet inom lantbruket. Tobias Malmberg har besök av forskaren Catharina Alwall Svennefelt. Vi får också en uppdatering om läget på spannmålsmarknaden.