Produktion som export av griskött går tillbaka något inom EU i år. Utöver detta får vi en sammanfattning på veckan som gått.
Lantbruksnytt TV
Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.
Senaste programmen
I dagens program får vi höra om Lyckebys kampanjstart, som startar på tisdag. Vi får även ett nedslag i hur skörden har sett ut såhär långt.
I dagens program berättar Foodhills om hur årets ärtskörd har gått. Vi får även höra om Traktorservice spannmålslager.
Fabeo, ett av många auktionsföretag för bland annat begagnade lantbruksmaskiner berättar hur det går och så besöker vi i dagens program en biogasanläggning som ägs av 15 lantbrukare.
I dagens program besöker vi Axima i Veddige för att höra hur maskinhandeln går där och så tittar vi på jordanalyser.
I dagens program pratar vi med en lantbruksmaskinåterförsäljare från Ukriana som berättar om hur marknaden är där och så tittar vi på nyheter från Scandinavian Seed.
I dagens program handlar det om att spannmålspriset fortsätter ner men att nötköttet går upp igen. Turkiet har drabbats av stora skördebortfall i år och kommer att få importera mer...
I dagens program handlar det om en nyhet från Horsch, en nyhetssammanfattning, en tävling och så presenteras vinnaren i förra veckans tävling.
Senaste inslagen
Hönsinge hantwerksbryggeri
Carrier 9 meter med Cross Cutter Disc
Rekordtidig rapssådd
Agtech 2030 projekt
Traktorförsäljningen i Sverige
Här kommer alla spannmålen på en och samma gång
Väldigt mycket purjolök
Hur fungerar Guzai
Hög tid att skörda råg
FN räknade inte med fotosyntesen
Broby gård
Vistakulles äppelodling
Tidigare intervjuer
Dagens intervju handlar om lantbruksdäck då vi har däckgurun Peter Jonnysson på besök i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök av VD:n för svenskt kött som gärna vill öka svensk export av kött. Som vanligt på måndagar får vi också en rapport från spannmålsmarknaden.
På Rinnebäcks gård utanför Lund har man inte bara ett ekonomiskt bokslut, utan även ett ekologiskt och ett socialt. Ägaren Håkan Rasmusson berättar mer i dagens måndagsintervju.
HKScan, Lantmännen och LRF har satsat 100 miljoner kronor i Tillväxtbolaget för Sveriges lantbrukare. Men vad ska pengarna användas till och hur ska de komma lantbruket till godo? VD Helena Silvander ska berätta mer i dagens måndagsintervju.
Gäst i dagens program är Tomas Germundsson som kommer berätta om ett forskningsprojekt i spåren efter sommarens torka.
Numera får svenska rapsodlare använda tillväxtreglerande ämnen. Vad har det egentligen inneburit för branschen? Det och mycket mer ska vi få veta av dagens måndagsgäst Anneli Kihlstrand som är vd för Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare.
Vår gäst idag är Håkan Håkansson från HIR Skåne, han skall få berätta hur det går i vårbruket så här långt.
Mobil gröngödsling, hur funkar det egentligen? Och vilka vinster kan det ge? Per Modig på HIR Skåne berättar mer i dagens måndagsintervju.