Lantbruksnytt TV

Här har du dina senaste lantbruksnyheter! Nyheterna kan ni se i datorn, telefonen, iPad eller direkt i TV:n via Apple TV eller motsvarande utrustning från annan leverantör. Beroende på internetuppkoppling kan ni se sändningen i låg eller hög upplösning. Använder ni en dator så måste ni ha en uppdaterad webbläsare.

Senaste programmen

Ny vecka och vi rapporterar från spannmålsmarknaden. Fortsatt stigande spannmålspriser men nu ser börserna ut att börja stabilisera sig.
I dagens program rapporterar vi om startinvägningen inför årets köttrasprövningsomgång på Gunnarp som inleds imorgon. Och så blir det en nyhetssammanfattning från veckan.
Vi tar del av programmet inför en demonstrationsdag för enbart frilandsodling av grönsaker, Hortofältdagen i Skepparslöv den 13 september. Och dan före valdagen är Miljöpartiet sist ut i Lantbruksnytts valenkät.
Årets betkampanj blir annorlunda, 300 000 ton svenska betor ska skeppas till Danmark. Lantbruksnytts valenkät går vidare och idag hör vi en representant för Moderaterna.
I dagens program får vi höra om hur maskintillverkare jobbar hårt med teknik som medför att lantbruket kan producera mer med mindre och vi fortsätter vår valenkät, idag med Vänsterpartiet.
I onsdagens Lantbruksnytt handlar det om potatisbladmögel och nya sorter med god resistens. I valenkäten har turen kommit till Liberalerna.
I tisdagens lantbruksnytt handlar det om risken för stor inflygning av rapsjordloppa och i valenkäten har turen kommit till Socialdemokraterna.
Spannmålsmarknaden lugnade sig till viss del förra veckan. Det skedde viss prisnedgång men vår försvagade valuta gjorde att fallet inte blev så stort.

Senaste inslagen

Rapsmästaren 2024 har gått i mål
Lyckebys första provgrävning
Beställ utsäde i god tid
Skörd av hampa i Skåne – mer odling behövs
Blandad kvalitet av spannmål i södra Skåne
Verticillium i raps - stort resistenstest nästa år
Nu är rapsskörden i princip avklarad
Samlad svensk sockerfabrik invigd i Örtofta
Vinterhärdighet viktigt för nya rapssorter
Skörden såhär långt i nordöstra Skåne
Med gott om foder och högre mjölkpriser är Alböke Gård positiva
Riksbanken gav oss mer än en positiv nyhet

Tidigare intervjuer

Dagens intervju handlar om lantbruksdäck då vi har däckgurun Peter Jonnysson på besök i studion.
I dagens måndagsintervju har vi besök av VD:n för svenskt kött som gärna vill öka svensk export av kött. Som vanligt på måndagar får vi också en rapport från spannmålsmarknaden.
På Rinnebäcks gård utanför Lund har man inte bara ett ekonomiskt bokslut, utan även ett ekologiskt och ett socialt. Ägaren Håkan Rasmusson berättar mer i dagens måndagsintervju.
HKScan, Lantmännen och LRF har satsat 100 miljoner kronor i Tillväxtbolaget för Sveriges lantbrukare. Men vad ska pengarna användas till och hur ska de komma lantbruket till godo? VD Helena Silvander ska berätta mer i dagens måndagsintervju.
Gäst i dagens program är Tomas Germundsson som kommer berätta om ett forskningsprojekt i spåren efter sommarens torka.
Numera får svenska rapsodlare använda tillväxtreglerande ämnen. Vad har det egentligen inneburit för branschen? Det och mycket mer ska vi få veta av dagens måndagsgäst Anneli Kihlstrand som är vd för Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare.
Vår gäst idag är Håkan Håkansson från HIR Skåne, han skall få berätta hur det går i vårbruket så här långt.
Mobil gröngödsling, hur funkar det egentligen? Och vilka vinster kan det ge? Per Modig på HIR Skåne berättar mer i dagens måndagsintervju.